×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Starosta żąda od urzędników okazania zaświadczenia o szczepieniu COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polsat News, tarnogorski.info. Rynek Zdrowia27 września 2021 09:15Aktualizacja: 27 września 2021 09:16

Starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska zażądała od pracowników okazania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Niezaszczepieni pracownicy zastanawiają się, czy stracą pracę czy pójdą na bezpłatny urlop.

Starosta żąda od urzędników okazania zaświadczenia o szczepieniu COVID-19
Starosta inowrocławski wymaga zaświadczenia o szczepieniu. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W oficjalnym piśmie do pracowników, starosta Wiesława Pawłowska zażądała o dostarczenie dokumentu zaświadczającego o przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19
  • Pracownicy mają czas do wtorku 28 września. Niezaszczepieni martwią się o to, co będzie z nimi dalej
  • Polsat News nawiązując do informacji, że osoby bez zaświadczenia będą kierowane na urlop, pytał o tę ewentualność starostę

Szczepienia pracowników. Starosta chce zaświadczeń

Portal tarnogorski.info oraz Polsat News poinformowali o dokumencie, jaki przekazała pracownikom starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami, wszystkie osoby pracujące w starostwie mają czas do wtorku 28 września na przekazanie zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19.

- W związku z panującym w kraju stanem epidemii, proszę o przedłożenie pracodawcy zaświadczenia o posiadanym szczepieniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, bądź dokumentu stwierdzającego medyczne przeciwwskazania do poddania się szczepieniu. Oczekuję wyżej wymienionych dokumentów w nieprzekraczalnym terminie do dnia 28 września – czytamy w dokumencie, do którego dotarł portal tarnogorski.info.

Portal cytuje także anonimowego informatora, który przyznał, że starosta miała przekazać swoim pracownikom, że w przypadku braku okazania takiego zaświadczenia, zostaną wysłani na bezpłatny urlop. Niezaszczepieni martwią się, że mogą zostać zwolnieni.

Polsat News nawiązując do tych informacji podał, że starosta pytana o ewentualność kierowania pracowników na bezpłatny urlop miała stwierdzić, że "rozpatrywane są wszelkie możliwości, które zabezpieczą resztę załogi". Dodała w rozmowie z tarnogorski.info, że rozważa różne warianty prawne.

- Być może będzie trzeba wskazać inną toaletę, inne miejsce na przygotowanie śniadania, inne wejście do budynku u nas kwestie BHP są na bardzo wysokim poziomie – powiedziała.

tarnogorski.info
tarnogorski.info

Czytaj: Szczepienia w Polsce. Pracodawca będzie mógł weryfikować szczepienie pracowników

Dworczyk o obostrzeniach dla niezaszczepionych: Nie wykluczamy żadnych rozwiązań

Weryfikacja szczepień pracowników

Przypomnijmy, zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort zdrowia, cały czas planowane są projekty legislacyjne związane z weryfikacją szczepienia pracowników. Minister Adam Niedzielski pytany o tę sprawę na konferencji w Sanoku, podkreślił, że projekt jest w trakcie przygotowań.

- Przepisy w tej sprawie zostały już przygotowane. One były analizowane na stałym komitecie Rady Ministrów i tam pojawiło się wiele uwag ze strony różnych resortów, więc te przepisy wymagają dopracowania – dodał szef MZ.

Na początku września szef MZ mówił, że zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami pracodawca miałby prawo zapytać, czy pracownik jest zaszczepiony, a na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków; pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, musiałby okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było - mówił wówczas szef resortu zdrowia.

 Czytaj: Weryfikacja szczepień w pracy i obowiązkowe szczepienia medyków. MZ przedstawiło projekt

Od kiedy weryfikacja szczepień w pracy? Niedzielski: przepisy są już gotowe

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum