Sposób na szybki termin szczepienia przeciw Covid-19: mapka od Krasnala Hałabały. To działa!

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia, Upday11 maja 2021 18:47

Koniec z wielotygodniowym oczekiwaniem na termin szczepienia przeciw Covid-19. Jeśli komuś  zależy na czasie, może skorzystać z internetowej "mapy wolnych terminów szczepień".

Sposób na szybki termin szczepienia przeciw Covid-19: mapka od Krasnala Hałabały. To działa!
Młodzi Polacy chcący się szczepić nie zamierzają biernie czekać na wolne terminy szczepień, sami poszukują wolnych miejsc, FOT. Shutterstock
  • Polacy korzystając z rządowych kanałów rejestracyjnych na szczepienie przeciwko Covid-19 pozbawieni są możliwości weryfikacji terminów szczepień, bez utraty już zarezerwowanego
  • Problem rozwiązał 41-letni programista tworząc aktywną mapę wolnych terminów szczepień przeciwko covidowi
  • Rozwiązanie pozwala sprawdzić, gdzie pozostają wolne  szczepionki i od jakich producentów pochodzą po to by móc szybciej skorzystać ze szczepienia
  • Wyszukiwarka aktualizowana jest na bieżąco, korzysta z tego samego „wejścia”, co strona e-rejestracji

Autorem mapki https://szczepienia.github.io jest 41-letni programista, używający na Twitterze avatara Krasnala Hałabały i nicku „krzyk”, zafascynowany programowaniem, grami oraz książkami sci-fi.

Strona zyskała popularność zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, które w ostatnich tygodniach uzyskało prawo do szczepień przeciwko Covid-19. Mapka daje możliwość przeglądania wolnych miejsc, nawet jeśli chętnym udało się zarezerwować termin szczepienie w rządowym systemie. Weryfikacja terminu na podanej stronie, pozwala, w niektórych sytuacjach przesunąć szczepienie nawet na dzień, w którym poszukujemy zmiany.

Wszyscy chętni dorośli, ze skierowaniem w ręku

Przypomnijmy, Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19 ruszył w Polsce 27 grudnia 2020 r. Możliwość skorzystania ze szczepienia w ramach tzw. grupy „zero” otrzymały osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków, jak: pracownicy ochrony zdrowia, stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej, aptek, uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. 

Od 15 stycznia, sukcesywnie możliwość zaszczepienia się uzyskiwały kolejne roczniki seniorów. Najpierw 80+, następnie seniorzy w wieku 70-79 lat. 15 lutego prawo do rejestracji otrzymały pozostałe grupy nauczycieli do 65. roku życia oraz pracownicy akademiccy. Potem byli pacjenci przewlekli (od 10 marca), służby mundurowe (29 marca) i stopniowo uwalniane kolejne roczniki.

Rejestracja szczepień nabrała tempa 12 kwietnia, kiedy to każdego dnia zostały uwalniane kolejne roczniki, aż do 9 maja, gdy prawo do zaszczepienia uzyskali wszyscy chętni Polacy powyżej 18 roku życia.

Jak informował wielokrotnie szef KPRM, odpowiedzialny za organizację szczepień przeciwko Covid-19 Michał Dworczyk, uruchomienie szczepień masowych stało się możliwe po tym, jak zwiększyły się dostawy szczepionek.

Młodzi, zdolni, kreatywni

W celu sprawnej rejestracji na szczepienia rząd uruchomił cztery kanały rejestracyjne: internetowe konto pacjenta, infolinię 989, zgłoszenie chęci zaszczepienia się SMS -owo pod numer 880 333 333 lub 664 908 556 albo telefonicznie, bezpośrednio w przychodni prowadzącej szczepienia.

Minusem dostępnych kanałów jest jednak brak możliwości weryfikacji terminów szczepień, bez utraty już zarezerwowanego. Tymczasem terminy często zwalniają się na bieżąco, w różnych punktach na mapie Polski, co pozwoliłoby osobom zainteresowanym znacznie przyspieszyć szczepienie.

Sytuacja uległa zmianie, gdy prawo do szczepień uzyskały młodsze roczniki. Wówczas to z prywatnej inicjatywy powstała wyszukiwarka wolnych terminów szczepień w całej Polsce działająca za pośrednictwem platformy GitHub. Platforma ta dedykowana jest programistom, umożliwiając im tworzenie własnych projektów za pomocą prostych narzędzi.

Jak zapewnia autor strony, „sam interfejs to zwykły HTML + JavaScript, oprócz tego jest jeszcze bot napisany w języku programowania Java. A wszystko integruję na GitHubie”.

System nie dawał konstruktywnych rozwiązań

Twórca wyszukiwarki w odpowiedzi udzielonej Rynkowi Zdrowia wyjaśnił, że sam pomysł utworzenia wyszukiwarki pojawiał się stopniowo. - Na początku, gdy umawiałem rodziców i teściów, brakowało mi informacji w jakich miejscowościach są szczepionki (a brakowało terminów w miejscach zamieszkania). Próbowałem wpisywać z mapy, ale to trwało – wyjaśnia.

- Kolejny pomysł - tłumaczy - pojawił się, gdy część kolegów z pracy dostała skierowania, ale brakowało terminów więc umawiali się na późniejsze terminy.

Dodał: - Mało kto porywał się wówczas na anulowanie wizyty i sprawdzanie czy pojawiło się coś wcześniej (bo tak działa system rządowy - przyp. red.). Wtedy też zobaczyłem stronę vaccinespotter.org która rozwiązuje podobny problem, tylko, że w większej skali - dla USA.

Programista wyjaśnia, że korzysta dokładnie z tego samego „wejścia”, co strona e-rejestracji. Podkreśla też, że znalezienie wejścia do rządowej bazy z wolnymi miejscami szczepień nie stanowi żadnej trudności.

W wywiadzie udzielonym news.upday.com, tłumaczy też, że w jego przekonaniu, sposób działania rządowej strony rejestracji na szczepienia, która uniemożliwia wgląd w pojawiające się wolne terminy, po wybraniu opcji szczepienia, bez utraty terminu, to celowe działanie.

Podkreśla, że pierwotna wersja strony rządowej, do której dotarł w sieci zakładała możliwość zmiany terminu bez utraty zarezerwowanego już miejsca. Była tam bowiem opcja "Zmień" (albo coś podobnego) a teraz jest „Anuluj”. Jak wyjaśnia docelowe przypisanie tej opcji tylko operatorom 989, mogło wiązać się z tym, że pozostawienie jej dla wszystkich logujących się mogłoby „blokować” system.

Szczepienia nawet na „dziś”

„Mapka”, którą stworzył „Krasnal Hałabała” wskazuje punkty szczepień, w których pozostają wolne terminy a także nazwę producenta szczepionki, którą można tam się zaszczepić. Zawarte na stronie dane aktualizowane są na bieżąco, co 10-20 minut.

Po wejściu na wyszukiwarkę ukazuje się nam mapa Polski z podziałem na województwa. Uzyskujemy też informację, że można skorzystać z mapy, aby uzyskać wcześniejszy termin, jeśli: „Masz babcię/dziadka/matkę/ojca/wujka/ ciocię która termin szczepienia ma ustalony na czerwiec? Albo jest wpisana/y "w zeszycie" w lokalnej przychodni?”

W tym celu wystarczy wybrać województwo na mapie i przejść do listy terminów z danego województwa. „Wyszukiwanie jest wykonywane na najbliższe 4 tygodnie dla konkretnego województwa (i dla poszczególnych miast wymienionych niżej). Jeśli nie ma terminów dla któregoś z niżej wymienionych miast tzn. że brak jest tam terminów na chwilę obecną” - czytamy na stronie.

Dla przykładu dla województwa mazowieckiego w poniedziałek, 10 maja (ok. godz. 16.30) było wolnych, aż 1215 terminów na szczepienia. W momencie sprawdzania - wciąż pozostawały w woj. mazowieckim cztery wolne terminy na ten dzień. Na kolejny dzień - wtorek, 11 maja - wolnych było 96 terminów, a na środę 12 maja, aż 105.

51 wolnych terminów tylko w jednym miejscu

Najwięcej wolnych terminów szczepień, bo aż 51 dostępnych było na dzień 11 maja w miejscowości Piaseczno w punkcie EMC przy ul. Szkolnej 1, na szczepionkę firmy AstraZenca.

Kolejne rekordowe ilości szczepionek pozostawały na dzień 21 maja w Wyszkowie, w Punkcie Szczepień Powszechnych - WOSIR przy ul. Geodetów 45. Tutaj do dyspozycji na ten dzień pozostało 46 preparatów J&J. Z kolei w dniu 1 czerwca w Warszawie w Punkcie Szczepień Powszechnych - Białołęcki Ośrodek Sportu przy ul. Strumykowej 21 - 41 szczepionek J&J. I to wszystko tylko w woj. mazowieckim.

Dostępne dla poszukujących są wszystkie preparaty: AstraZeneca, J&J, Pfizer i Moderna, więc praktycznie można wybrać ten rodzaj szczepionki, który nam najbardziej odpowiada.

Analogicznie sytuacja wygląda po wejściu w inne województwa. Nie trzeba wyszukiwać danych dla całego województwa, kryteria można zawęzić do konkretnego miasta i dostawcy szczepionki.

Autor strony podkreśla też, że nie jest w stanie zamieścić wszystkich miast z danego regionu. Zapewnia jednak, że większość prac w wyszukiwarce „ogarnia” sam, ale bardzo pomagają mu osoby, które zgłaszają problemy na stronie (szczególnie błędy w numerach telefonów) i czasami poprawiające teksty, formatowanie.

Korzyści dla pacjentów i dla systemu

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco aktualizuje liczbę dawek zutylizowanych szczepionek. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie  https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19  do dnia 10 maja zutylizowano 12 710 dawek. Powody utylizacji wciąż pozostają takie same: odchylenie od warunków przechowywania (np. awarii urządzeń chłodniczych), niestawienie się pacjentów na szczepienie, uszkodzenie mechaniczne, niewykorzystanie opakowania wielodawkowego w wyznaczonym czasie, przeterminowanie, techniczne problemy z pobraniem szóstej dawki szczepionki Pfizera, uszkodzenie w transporcie do punktu szczepień, podejrzenie wady jakościowej, kradzież oraz sporadycznie - niewystarczająca liczba personelu szczepiącego.

Biorąc pod uwagę powyższe, warto skorzystać z „mapki”. W ten sposób po pierwsze można wcześniej zabezpieczyć się przed koronawirusem, a po drugie ograniczyć liczbę marnowanych dawek. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum