• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjalista mówi o słabej dystrybucji szczepionek przeciw grypie. RARS twierdzi co innego

Autor: PAP • Źródło: PAP16 października 2021 13:30

W ocenie prof. Adama Antczaka szczepionki przeciwko grypie z rezerw strategicznych "słabo się rozprowadzają". Jednak Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie odnotowała problemów z dystrybucją szczepionek.

Po 1 listopada akcja szczepień przeciwko grypie zwykle spowalnia. Fot. Fotokon / Shutterstock.com
  • Prof. Adam Antczak ocenił w rozmowie z PAP, że szczepionki przeciwko grypie z rezerw strategicznych "słabo się rozprowadzają"
  • Brak ich zużycia w ciągu 6 tygodni grozi utylizacją
  • Według Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nie odnotowano problemów z dystrybucją szczepionek do punktów szczepień

Szczepionki słabo się rozprowadzają?

Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest przewodniczącym Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Od lat zachęca Polaków do szczepień przeciwko grypie, szczególnie w czasie pandemii COVID-19. W rozmowie z PAP powiedział, że w jego ocenie szczepionki przeciwko grypie, znajdujące się w gestii Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, dotychczas "słabo się rozprowadzają".

Wskazał też na ryzyko, "że jeśli nie zostaną one zużyte w ciągu najbliższych sześciu tygodni, to później mogą nie zostać wykorzystane i zostaną zutylizowane".

Uzasadniając - specjalista podkreślił, że w Polsce pacjenci mają zwyczaj szczepienia się przeciwko grypie sezonowej do końca października. Natomiast po 1 listopada akcja szczepień przeciwko grypie zwykle spowalnia.

RARS nie odnotowała problemów

Natomiast koordynator Działu Komunikacji Biura Rozwoju Organizacyjnego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Krzysztof Bielak poinformował PAP, że sposób dystrybucji szczepionek przeciw grypie "jest tożsamy z dystrybucją szczepionek przeciw COVID-19 - tzn. punkt szczepień, który został zakwalifikowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zarejestrowany w Systemie Dystrybucji Szczepionek, zamawia szczepionki przeciw grypie na konkretny termin, które są następnie dostarczane".

- Obecnie nie odnotowaliśmy problemów z dystrybucją szczepionek do punktów szczepień. W procesie dystrybucji korzystamy z doświadczeń nabytych podczas operacji logistycznych, związanych z realizacją Narodowego Programu Szczepień (przeciw COVID-19) - zapewnia Krzysztof Bielak.

Z przekazanych przez RARS danych dotyczących dystrybucji szczepionek przeciw grypie wynika, że szczepionki "wysyłane/dostarczone od 1 października 2021 r. do 15 października 2021 r. - to 305 315 dawek (2 616 punktów)". Natomiast szczepionki "do wysłania/zarejestrowane na najbliższy tydzień - 12 100 dawek".

Specjalista zachęca do szczepień przeciw grypie

Przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak zachęca, żeby przeciwko grypie szczepić się również późną jesienią, a nawet zimą. "Szczyt działania szczepionek przeciwko grypie przypada miesiąc po podaniu preparatu, a potem najbardziej aktywne są trzy miesiące po zaszczepieniu. Najlepiej zatem zaszczepić się w listopadzie i w grudniu, gdyż od stycznia mamy szczyt zachorowań" - podkreślił.

Zastrzegł jednak, że jeśli o szczepienie przeciwko grypie warto przyjąć również w innych terminach.

Specjalista dodał, że szczepionki przeciwko grypie częściowo chronią również przed COVID-19. - Są badania z których wynika, że osoby zaszczepione nimi - 2,5-krotnie rzadziej z powodu COVID-19 trafiały do szpitala i trzykrotnie rzadziej na oddział intensywnej terapii. Miały też mniej powikłań pocovidowych - zaznacza.

Prof. Adam Antczak wyjaśnia, że szczepienie przeciwko grypie działają nieswoiście - znacznie szerzej, niż tylko przeciwko grypie. - To bardzo ważne zatem, żeby się teraz zaszczepić - podkreślił.

Czytaj również: Polacy nie chcą się szczepić przeciw grypie. Dotyczy to blisko 60 proc. ankietowanych

Rekord zachorowań na grypę w Polsce. A to dopiero początek sezonu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum