• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: dopiero gdy występuje epidemia, to wszyscy chcą się szczepić

Autor: Radio Opole/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 09:14

Specjaliści alarmują: przybywa rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci. Lekarze zwracają uwagę, że dopiero lokalne epidemie chorób zakaźnych przekonują co do potrzeby takiej profilaktyki chorób zakaźnych.

Specjaliści: dopiero gdy występuje epidemia, to wszyscy chcą się szczepić
Fot. Fotolia

Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że rodzice rezygnują najczęściej ze szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce.  W tym roku w porównaniu do ubiegłego odnotowano 100-procentowy wzrost odmów. Lekarze podkreślają, że wolność decydowania i brak edukacji doprowadził do takiej sytuacji.

Profesor Leszek Szenborn, kierownik Katedry Kliniki Pediatrii Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przytacza dowody, że nie tylko badania naukowe, ale pojawiające się epidemie potwierdzają, że szczepionki są najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniami. 

Jak podkreśla specjalista w latach 2006-2007 na Opolszczyźnie wystąpiła epidemia meningokokowych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Gdy w Brzegu zachorowało 36 osób, a kilka zmarło to wszyscy chcieli się szczepić. Wtedy nie było problemu, przeprowadzono szczepienia i Opolskie przez wiele odnotowywało zerowy wskaźnik zapadalności na choroby meningokokowe.

Za odmowę szczepienia prawo nie przewiduje wprost konsekwencji karnych. - Bezpośrednich przepisów nie ma, ale takie zachowanie rodziców może być traktowane jako narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia, wówczas grozi kara do 5 lat więzienia - tłumaczy mecenas Łukasz Wójcik.

Więcej: radio.opole.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum