Sosnowiec: władze miasta apelują o pilne dostawy szczepionek przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 21:12

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (PO) zaapelował w czwartek (8 października) do rządu o natychmiastowe dostawy szczepionek przeciwko grypie. Samorząd Sosnowca chce zaoferować szczepienia seniorom, pracownikom oświaty i pomocy społecznej.

Sosnowiec: władze miasta apelują o pilne dostawy szczepionek przeciw grypie
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- W Polsce od kilku dni bijemy kolejne rekordy w liczbie osób zakażonych COVID-19. Trudno powiedzieć cokolwiek o skoordynowanej akcji, że ktoś z tą chorobą walczy - ocenił prezydent Chęciński podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sosnowcu.

- Sposobem na walkę z koronawirusem miały być szczepienia na grypę, żeby ludzie rzadziej chorowali i rzadziej korzystali ze służby zdrowia, żeby ona była wydolna dla tych, którzy potrzebują pomocy. Tymczasem dziś nie ma możliwości zakupu szczepionek na grypę - dodał.

Władze Sosnowca zadeklarowały wcześniej bezpłatne szczepienia dla mieszkańców miasta w wieku od 60 do 75 lat. Osobom powyżej 75. roku życia przysługują bezpłatne szczepionki refundowane przez NFZ. Jak poinformował Chęciński, miasto próbowało zamówić 4 tys. dawek szczepionki dla seniorów, udało się jednak pozyskać tylko 1500. - To kuriozalne. Widać, że osoby starsze są potrzebne tylko w trakcie wyborów, wtedy można im powiedzieć, że pandemii nie ma i można iść głosować - zauważył.

Władze Sosnowca chciały też zaoferować bezpłatne szczepienia zainteresowanym taką pomocą pracownikom oświaty i pomocy społecznej. Chęć zaszczepienia się zadeklarowały 4 tys. osób. Dla tej grupy miastu nie udało się pozyskać ani jednej dawki. - Apelujemy o natychmiastowe dostawy szczepionek dla mieszkańców - oświadczył Arkadiusz Chęciński.

O trudnej sytuacji podczas briefingu mówiła także dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu Małgorzata Macek. - Zainteresowanie szczepieniami jest ogromne. Cóż z tego, skoro tych szczepionek nie ma. Pacjenci mają pretensje do nas, ale to nie nasza wina. Mamy listy chętnych, jesteśmy gotowi zaszczepić wszystkich chętnych, ale niestety nie możemy tego zrobić na pełną skalę - powiedziała dyrektor.

- Mamy sprzeczne informacje, które wpływają na postawy społeczne. Z jednej strony słyszeliśmy o tym, że wirus jest w odwrocie, teraz widzimy jak gwałtownie rosną przypadki zakażeń. Rządzący sami sieją zamęt, stąd rozluźnienie społeczeństwa w przestrzeganiu zasad. Już we wrześniu jako poseł interweniowałem w Sejmie, w ministerstwie w sprawie szczepionek. Uspokajano nas, że szczepionki będą, ale jak widać skończyło się na słowach - podkreślił sosnowiecki poseł Mateusz Bochenek (KO).

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum