Sopot: chcą bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie starszych mieszkańców miasta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2020 19:52

1700 mieszkańców Sopotu, którzy ukończyli 65 lat, będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli w czwartek (17 września) przez aklamację.

Sopot: chcą bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie starszych mieszkańców miasta
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na czwartkowej sesji, jeszcze przed podjęciem uchwały, zastępca naczelnika Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu Maciej Kisała podkreślił, że osoby powyżej 65 lat szczególnie narażone są na zachorowania, ciężki przebieg choroby i na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań grypy.

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Polsce na grypę zaszczepiło się około 4 proc. społeczeństwa.

- Ze względu na pandemię liczba osób zainteresowanych szczepieniami znacznie wzrosła - mówił.

Dodał, że celem przyjętym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest zaszczepienie przeciw grypie 75 proc. populacji osób powyżej 65 lat. Przypomniał również, że seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, objęci są rządowym programem bezpłatnych szczepień na grypę.

- Województwo pomorskie liczy ponad 2 mln mieszkańców. W zeszłym roku na grypę w regionie zachorowało 600 tys. osób, a z grupy wiekowej powyżej 65 lat aż 90 proc. populacji miało grypę lub przeszło stany okołogrypowe. To pokazuje, jak bardzo istotny jest nasz program - mówił Maciej Kisała.

Jak poinformował, programem polityki zdrowotnej "Szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia na lata 2020-2022" docelowo zostanie objętych 1700 seniorów.

- Zakładamy, że w tym roku zaszczepionych zostanie 500 osób. Wyliczyliśmy, że koszt szczepienia wraz z konsultacją lekarską i usługą pielęgniarską wyniesie ok. 70 zł na osobę - wyjaśnił Kisała.

Dodał, że po uprawomocnieniu się uchwały zostanie rozpisany konkurs dla podmiotów medycznych na realizację tego zadania. Zwrócił też uwagę na problem w dostępie do szczepionek.

- Sezon szczepień w Polsce trwa od września do grudnia, ponieważ szczyt zachorowań występuje od stycznia do marca. Realizacja programu uzależniona będzie od dostępności szczepionek na rynku - oświadczył.

Za przyjęciem uchwały w sprawie bezpłatnych szczepień dla mieszkańców powyżej 65 lat opowiedziało się 19 sopockich radnych obecnych na sali obrad.

Anna Machińska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum