×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sondaż w sprawie szczepień. Postawa zależy od sympatii politycznych i od wieku

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia31 stycznia 2023 08:35

Według sondażu dotyczącego postawy wobec szczepień przeciw grypie przeprowadzonego na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że wiele zależy od sympatii politycznych oraz wieku. Okazuje się, że mniej skłonni do szczepienia przeciw grypie są zwolennicy partii rządzącej.

Sondaż w sprawie szczepień. Postawa zależy od sympatii politycznych i od wieku
Według sondażu postawa wobec szczepień zależy od wieku i sympatii politycznych. Fot. Shutterstock
  • Na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM przeprowadzono badanie United Surveys, dotyczące stosunku Polaków do szczepień
  • Jak wynika z wniosków, zwolennicy partii rządzącej są mniej skłonni do szczepienia przeciwko grypie, niż osoby sympatyzujące z opozycją
  • Zapytano ankietowanych także o szczepionkę przeciwko COVID-19 i ewentualnego przyjmowania jej corocznie. W takiej sytuacji niechęć wyraziło 54 proc. ankietowanych
  • Co  istotne, z sondażu wynika także, że niechęć do szczepienia się przeciwko grypie deklaruje niemal 9 na 10 osób przed 30 rokiem życia oraz 4 na 5 w grupie 30-39 lat

Wyniki badania ankietowanego

Dziennik Gazeta Prawna opublikował wyniki badania sondażowego United Surveys, które zostało przeprowadzono na zlecenie "DGP" oraz RMF FM. Ankieta dotyczyła stosunku Polaków do szczepień. Jak się okazuje, wyborcy partii rządzącej są mniej skłonni do szczepienia przeciwko grypie niż zwolennicy opozycji.

Wśród osób, które zapowiadają, że w przyszłym sezonie nie chcą przyjąć szczepionki, chętni do głosowania na PiS częściej mówią, że nie boją się choroby albo że obawiają się skutków ubocznych szczepionki – podaje "DGP" za wynikami sondażu.

Na pytanie o szczepienie przeciwko grypie odpowiedzi "zdecydowanie nie" i "raczej nie" wskazało 64 proc. wyborców PiS oraz 55 proc. zwolenników opozycji. Powody są różne – w grupie przeciwników szczepień (wyborców partii rządzącej) 34 proc. ankietowanych wskazuje, że nie boi się choroby, natomiast 27 proc., że nie obawia się skutków ubocznych.

Z kolei w przypadku osób sympatyzujących z opozycją, którzy zadeklarowali, że się nie zaszczepią – 17 proc. nie boi się grypy, ale 14 proc. boi się skutków ubocznych szczepionki.

Z ankiety wynika także, że niechęć do szczepienia się przeciwko grypie deklaruje prawie 9 na 10 osób przed 30 rokiem życia oraz 4 na 5 w grupie wiekowej 30-39, co przytacza "DGP".

Co ze szczepionkami przeciw COVID-19?

W ramach tego samego badania zapytano ankietowanych także o podejście do szczepionek przeciwko COVID-19. Poruszono kwestię ewentualnego przyjmowania tej szczepionki, gdyby odporność trzeba było odnawiać corocznie. W takiej sytuacji niechęć do szczepienia wykazało 54 proc. osób, w tym 52 proc. zwolennicy PiS, 42 proc. zwolennicy opozycji.

"DGP" przytoczył stanowisko ekspertki prof. Ewy Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego. Zdaniem ekspertki pandemia zmieniła postrzeganie szczepień przeciwko grypie, a po pojawieniu się pierwszych szczepień przeciw COVID-19 wiele mówiło się o skutkach ubocznych. Wszystko razem przełożyło się na niechęć do szczepień w ogóle.

Prof. Augustynowicz uważa, że tylko rozwiązania systemowe mogą zmienić postrzeganie szczepionki. Dotyczy to objęcia obowiązkowym szczepieniem określonych grup zawodowych czy o darmowe szczepienie.

 - Zwłaszcza że istnieją poważne obawy, że w sytuacji, kiedy pojawi się szczepionka zabezpieczająca jednocześnie przed grypą i COVID-19, to odsetek osób szczepiących się, który dziś wynosi dla obu ponad 50 proc., spadnie do kilku, kilkunastu – powiedziała ekspertka dla "DGP".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum