Sondaż: niemal 30 proc. Polaków nie chce zaszczepić się przeciw COVID-19

Autor: DK • Źródło: Onet27 kwietnia 2021 09:44

Blisko 30 proc. Polaków dalej deklaruje, że nie zamierza się szczepić. To postawa głównie ludzi z wykształceniem średnim i niepełnym wyższym, mieszkających w średnich miastach.

Sondaż: niemal 30 proc. Polaków nie chce zaszczepić się przeciw COVID-19
3,5 proc. badanych będzie starało się przyspieszyć szczepienie. Fot. archiwum
  • 27,8 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zamierza się szczepić wcale
  • Najwięcej osób z taką postawą mieszka w średnich miastach (od 50 do 250 tys. mieszkańców). Tu odsetek osób bojących się szczepień wynosi aż 40 proc.
  • Wynik ten spada (do 12 proc.) w metropoliach liczących powyżej pół miliona mieszkańców

Sondaż IBRIS przeprowadzono na zlecenie Onetu już po tym, jak polscy biskupi wydali swoje rekomendacje dotyczące szczepionek, które ich zdaniem mogą budzić "moralne wątpliwości".

Nie zamierzają się szczepić w ogóle

Pierwsze pytanie, jakie zadano w sondażu, brzmiało: "W jaki sposób, o ile w ogóle, zamierza się Pan/Pani zaszczepić przeciwko koronawirusowi?"

Najwięcej osób (48,2 proc. badanych) odpowiedziało, że uda się do punktu szczepień niezwłocznie po tym jak nadejdzie ich kolej. 20,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że już jest po szczepieniu, a 3,5 proc. badanych odparło, że będzie starało się przyspieszyć szczepienie, szukając miejsc, gdzie są niewykorzystane dawki szczepionki.

27,8 proc. respondentów odparło jednak, że nie zamierza się szczepić wcale. Najwięcej osób z taką postawą mieszka w średnich miastach (od 50 do 250 tys. mieszkańców). Tu odsetek osób bojących się szczepień wynosi aż 40 proc. Wynik ten spada (do 12 proc.) w metropoliach liczących powyżej pół miliona mieszkańców.

Postawa antyszczepionkowa to domena ludzi z wykształceniem średnim i niepełnym wyższym. Wśród takich osób nie chce szczepić się aż 40 proc. badanych.

Negatywna ocena głosu biskupów

Co ciekawe, wśród Polaków przeważa też przekonanie, że polscy biskupi zrobili źle, wydając swoje oświadczenie, w którym zastanawiają się nad etycznymi aspektami produkcji szczepionek na COVID-19.

Okazuje się, że tylko 6,7 proc. respondentów uważa, że stanowisko Episkopatu Polski było "zdecydowanie dobre". Jako "raczej dobre" ocenia je 16,1 proc. osób. Dokładnie tyle samo (16,1 proc.) ludzi biorących udział w badaniu ocenia słowa biskupów jako "raczej złe". Kolejne 36,7 proc. respondentów ocenia je "zdecydowanie źle", a 24,4 proc. osób nie ma w tym temacie wyrobionego zdania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum