×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Słowacja wstrzymuje szczepienia pierwszą dawką AstraZeneki, badacze uspokajają

Autor: oprac. WOK • Źródło: Polsat, PAP, Rynek Zdrowia11 maja 2021 19:47Aktualizacja: 11 maja 2021 19:52

Szczepienia pierwszą dawką preparatem AstraZeneki zostały we wtorek wstrzymane na Słowacji. Decyzja ma związek ze zgonem 47-letniej pacjentki.

Słowacja wstrzymuje szczepienia pierwszą dawką AstraZeneki, badacze uspokajają
Szczepienia pierwszą dawką preparatem AstraZeneki przerwano na Słowacji; FOT. Shutterstock
  • O wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca poinformowało słowackie Ministerstwo Zdrowia
  • Decyzja ma związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki AsterZeneca
  • Jedna dawka szczepionki AstraZeneki zmniejsza ryzyko zgonu z powodu COVID-19 o 80 proc. - uspokaja brytyjska rządowa agencja Public Health of England

O wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca poinformowało słowackie Ministerstwo Zdrowia. Decyzja ma związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki AsterZeneca.

Druga dawka będzie nadal podawana

Szczepionka będzie nadal podawana na Słowacji osobom, które czekają na drugą dawkę preparatu.

- Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova.

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca.

U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem. SUKL uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Szczepionkę firmy AstraZeneca podawano na Słowacji osobom w wieku od 18. do 44. roku życia. Wcześniej podawano ją osobom do 59 roku życia.

Według ostatnich badań opinii publicznej większość Słowaków ufa szczepionce Pfizer/BioNTech. Preparat firmy AstraZeneca jest jednym z najmniej popularnych w kraju.

Brytyjczycy mają zaufanie do AstraZeneki

Jedna dawka szczepionki firmy AstraZeneca zmniejsza ryzyko zgonu z powodu COVID-19 o 80 proc. - poinformowała brytyjska rządowa agencja ds. zdrowia Public Health of England. To pierwsze takie badanie przeprowadzone podczas kampanii szczepień - podaje Polsat News.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało już 35 mln Brytyjczyków. Naukowcy w związku z tym przeprowadzili dogłębną analizę skuteczności szczepionek u osób, które przyjęły jeden zastrzyk.

Public Health of England stwierdziła, że pierwsza dawka szczepionki skutecznie chroni przed zgonem z powodu COVID-19. AstraZeneca zapewnia 55-proc. ochronę u zakażonych pacjentów, natomiast szczepionka Pfizera 44-proc., w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione.

"Biorąc pod uwagę, że szczepionki chronią także przed zarażeniem się koronawirusem, zaszczepienie tymi preparatami daje około 80-procentową ochronę przed śmiercią już po pierwszej dawce" - poinformowała w komunikacie agencja Public Health of England.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum