Śląskie: zmarł po szczepionce; miał gorączkę, biegunkę i powiększone węzły chłonne

Autor: PAP, RR/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 16:51

Kolejna osoba zmarła w krótkim czasie po przyjęciu szczepionki. Zmarły mężczyzna przyjął preparat w Jastrzębiu Zdroju. Lekarz stwierdził u niego temperaturę 39 stopni, biegunkę i powiększone węzły chłonne.

Śląskie: zmarł po szczepionce; miał gorączkę, biegunkę i powiększone węzły chłonne
Kolejna osoba zmarła w krótkim czasie po przyjęciu szczepionki. Fot. Archiwum

Wcześniej w woj. śląskim w tzw. związku czasowym z przyjęciem szczepienia zmarły 4 inne osoby. Odpowiedzialne za to służby weryfikują, czy te zgony rzeczywiście mogły mieć związek z przyjęciem preparatu przeciw COVID-19 - wynika z raportu na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych, publikowanego na stronie gov.pl.

Jak poinformowała w poniedziałek (22 lutego) PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w szpitalach województwa rośnie liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19. - W tej chwili zapełniają się szpitale na północy i południu województwa. W ostatniej dobie szpital tymczasowy w Katowicach po raz pierwszy przyjął 6 pacjentów z innej placówki - szpitala w Cieszynie - aby udrożnić tamtejszy oddział covidowy - powiedziała.

W szpitalu tymczasowym w poniedziałek było leczonych 38 pacjentów, w tym 10 w poważniejszym stanie, wymagających podłączenia do respiratora. Placówka ta jest w stanie z dnia na dzień przyjąć do 160 chorych, a w razie potrzeby szybko zwiększyć możliwości w celu przyjęcia do 500 pacjentów.

Ogniska zakażeń nadal są notowane w domach pomocy społecznej, ale w porównaniu z najtrudniejszym momentem pandemii, kiedy w całym regionie chorowało ok. 1 tys. pensjonariuszy, obecnie sytuacja jest relatywnie dobra - w 6 DPS-ach choruje 13 mieszkańców. - Naszym zdaniem widoczny jest już efekt szczepień mieszkańców DPS-ów drugą dawką - powiedziała Alina Kucharzewska.

Na ten tydzień placówki z woj. śląskiego zamówiły 59 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Dotąd jego mieszkańcom podano już prawie 300 tys. dawek. Na szczepienia w woj. śląskim zapisało się ponad 54 tys. nauczycieli i opiekunów, w tym 48 tys. samych nauczycieli. Chęć zaszczepienia zgłosiło też ponad 10 tys. nauczycieli akademickich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum