Śląskie: zaszczepiono ponad 70 proc. mieszkańców DPS-ów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2021 21:29

W woj. śląskim szczepienia przeciw COVID-19 podano ponad 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy wyrazili taką wolę - poinformowała w piątek (22 stycznia) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Śląskie: zaszczepiono ponad 70 proc. mieszkańców DPS-ów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodała, że w 16 DPS-ach szczepienia przesunięto na późniejszy termin, bo pojawiły się tam ogniska zakażeń. Choruje w sumie 121 pensjonariuszy.

W szpitalach nadal szczepiony jest personel medyczny. W jednym z większych i w regionie - w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od 4 stycznia zaszczepiono 1350 osób.

- Nie było problemów z transportem, uszkodzonymi fiolkami, procedurami, nie mieliśmy też zgłoszeń o niepożądanych odczynach poszczepiennych - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Joanna Chłądzyńska.

Informacje o wstrzymanych dostawach szczepionek dotarła do placówki w sobotę 16 stycznia. - W czwartek otrzymaliśmy informację o dostawie 360 pierwszorazowych dawek dla personelu szpitala, pierwsze 180 pojawiło się dzisiaj, kolejne mają zostać dostarczone w poniedziałek. Zapewniono nas również, że szczepionki na drugą dawkę trafią do nas zgodnie z harmonogramem - dodała Joanna Chłądzyńska.

W poniedziałek (25 stycznia) w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 80 lat. W woj. śląskim jako pierwszy preparat ma przyjąć w szpitalu tymczasowym w Katowicach Włodzimierz Czechowski - przedstawiciel władz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Gminy województwa śląskiego organizują transport dla seniorów, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do wybranego punktu szczepień. W Zabrzu potrzebę takiej pomocy zgłosiły dotychczas tylko 4 osoby, miasto zapewni im transport - poinformował w piątek PAP rzecznik Urzędu Miasta Zabrza Dawid Wowra.

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum