×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom

Autor: KLX/Rynek Zdrowia27 listopada 2013 16:29

Rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z gminy Pilchowice. To już trzeci program profilaktyki pneumokokowej uruchomiony w województwie śląskim. Poza gminą Pilchowice szczepi jeszcze Częstochowa oraz Katowice.

Śląskie: program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2013-2015. W bieżącym roku zaszczepione zostaną dzieci urodzone po 1 września 2013 r. 

Szczepionka podawana będzie w trzech dawkach. To pierwszy w województwie śląskim program ochrony dzieci na tak szeroką skalę.

Dla rodziców jest to jedyna szansa, aby bezpłatnie ochronić maluchy przed bakteriami, które wywołują zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Koszt szczepienia w całości pokrywa Urząd Gminy Pilchowice.

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale z powodów budżetowych nie są refundowane. Oznacza to, że rodzice sami muszą zapłacić za szczepionkę: jedna dawka to koszt ok 250-300 zł.

Szczepienie jest szczególnie ważne w okresie wmożonych zachorowań na grypę. Wirus grypy obniża odporność maluchów i często toruje drogę infekcjom pneumokokowym. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania pneumokokowym powikłaniom pogrypowym są właśnie szczepienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum