• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: coraz więcej dzieci niezaszczepionych przeciwko śwince i różyczce

Autor: RZ, Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2014 08:59

Ponad 90 porc. dzieci z województwa śląskiego jest szczepionych zgodnie z obowiązującym kalendarzem. Jednak z danych Wojewódzkiej Stacji Saniatrno-Epidemiologicznej w Katowicach wynika, że rośnie liczba rodziców ulegających kampanii ruchów antyszczepionkowych.

Szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce nie jest zaszczepionych ok. 20 proc. dzieci z województwa śląskiego w wieku 13 - 14 miesięcy.

Sanepid przekonuje, by nie ulegać negatywnej kampanii, gdyz żadne wiarygodne badania naukowe nie potwierdziły negatywnego wpływu szczepionek na zdrowie dziecka.

Jak mówił nam wczesniej rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar w razie uchylania się od tego obowiązku Sanepid może wszcząć kroki, które mają skłonić rodziców do jego wykonania. 

Jednym z nich jest konieczność podpisania oświadczenia, w którym rodzice stwierdzają, że są świadomi skutków medycznych i zdrowotnych braku szczepienia oraz poniosą wszelkie koszty związane z leczeniem ewentualnej choroby swojego dziecka i innych, które mogły się od niego zarazić. 

Jeśli jednak ktoś uporczywie się uchyla od zaszczepienia dziecka, możliwe jest nałożenie grzywny.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum