Śląskie: 90-latka zmarła w tydzień po szczepieniu, specjaliści przeanalizują przypadek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 16:01

Specjaliści z Państwowego Zakładu Higieny i wskazani przez Głównego Inspektora Sanitarnego będą analizować i weryfikować przypadek 90-letniej kobiety z woj. śląskiego, zmarłej tydzień po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 w punkcie w Mysłowicach.

Śląskie: 90-latka zmarła w tydzień po szczepieniu, specjaliści przeanalizują przypadek
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Poinformował o tym w poniedziałek (1 lutego) śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.

Informacja o zgonie kobiety zaszczepionej w punkcie szczepień w Mysłowicach pojawiła się w raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych na stronie gov.pl. Wynika z niej, że od 27 stycznia kobieta miała gorączkę od 38 do 38,4 st. Celsjusza, cierpiała na biegunkę i wymioty, stwierdzono powikłania w postaci obrzęku płuc, podejrzewano zapalenie płuc. Chora zmarła 29 stycznia.

Dyrektor Hudzik poinformował, że kobieta przyjęła szczepionkę 20 stycznia, a zachorowała 27 stycznia.

- Lekarz powiązał występujące u niej objawy z przyjęciem szczepionki i zgłosił tę sytuację do powiatowego inspektora sanitarnego w Katowicach jako ciężki przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego. Przekazaliśmy informację do Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny, włącznie z numerem seryjnym szczepionki podanej tej pani. Tamtejsi specjaliści przeprowadzą analizę epidemiologiczną tego przypadku - powiedział Grzegorz Hudzik.

Zwrócił uwagę, że między szczepieniem a wystąpieniem objawów upłynęło sporo czasu, bo aż tydzień. - Każdy taki przypadek jest jednak starannie wyjaśniany choćby po to, by wykluczyć możliwość, że wadliwa jest jakaś konkretna partia szczepionek - wskazał.

Wcześniej w Polsce zanotowano trzy zgony, które wystąpiły w związku czasowym z zaszczepieniem przeciw COVID-19.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum