Skutki uboczne szczepień COVID i wysokie odszkodowania. Będą też za szczepienia obowiązkowe
Do Rzecznika Praw Pacjenta od czasu powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafiło już 880 wniosków o przyznanie odszkodowania. Przeanalizowane wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19.

- - Wydaliśmy do tej pory 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. w ramach odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne – wyjaśnił RPP Bartłomiej Chmielowiec
- Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został powołany nieco ponad trzy miesiące temu
- Wnioski dotyczą szczepień przeciwko COVID-19, a wkrótce Fundusz obejmie także szczepienia obowiązkowe
- Najczęściej złożone wnioski dotyczyły szczepionki Comirnaty: 63,4 proc. oraz Vaxzevria: 22,7 proc.
Do RPP napływają wnioski o odszkodowanie
Łącznie do Rzecznika Praw Pacjenta od czasu powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych wpłynęło już 880 wniosków o przyznanie świadczenia. Wszystkie przeanalizowane wnioski związane są ze szczepieniami przeciw COVID-19, co odpowiada obecnemu zakresowi działań Funduszu – od przyszłego roku obejmie on także szczepienia obowiązkowe.
- Wydaliśmy do tej pory 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. w ramach odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne – wyjaśnił RPP Bartłomiej Chmielowiec.
Najczęściej o świadczenia ubiegają się osoby w grupie wiekowej 61-70 lat (28 proc.), a najmniej wniosków dotyczy dzieci w wieku 5-11 lat (0,3 proc.).
Statystyki dotyczące wniosków o odszkodowanie
Jak wynika z informacji RPP złożone wnioski dotyczyły:
- szczepionki Comirnaty - 63,4 proc.
- szczepionki Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) - 22,7 proc.,
- Spikevax (dawniej Moderna) - 7,2 proc.,
- Jcovden (dawniej Jannsen) - 6,7 proc.
Najwięcej wniosków napłynęło z województwa mazowieckiego (15,8 proc.), małopolskiego (11 proc.) raz lubelskiego i wielkopolskiego (po 8,4 proc.), z kolei najmniej z opolskiego (1,6 proc.).
- Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych jest odpowiedzią na potrzebę, która została zauważona, a wdrożone przepisy w prosty i szybki sposób pozwalają na uzyskanie kompensaty. Biorąc pod uwagę fakt, że jego ramy zostaną już w przyszłym roku rozszerzone o szczepienia obowiązkowe, myślę, że możemy mówić o tym, że państwo udźwignęło ciężar odpowiedzialności za swoich obywateli i stara się zwiększać poczucie bezpieczeństwa pacjentów również w tym obszarze – dodał Rzecznik.
Z jakich powodów składano wnioski?
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez RPP, wszczęto 418 postępowań w sprawie przyznania odszkodowania, a w 294 odmówiono wszczęcia postępowania (najczęstszym powodem było niespełnienie podstawowego wymogu).
Połowa spraw, w których przyznano świadczenie dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego. Pozostałe sprawy kwalifikujące się do przyznania świadczenia były związane z działaniami niepożądanymi takimi jak:
- zakrzepica zatok żylnych mózgu,
- zespół Guillain-Barré,
- zakrzepica z małopłytkowością,
- małopłytkowość immunologiczna,
- zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia,
- zapalenie rdzenia kręgowego,
- ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego,
- limfadenopatia i bóle kostno-stawowe,
- pokrzywka.
- Chciałbym podkreślić z całą stanowczością, że szczepionki przeciw COVID19 są bezpieczne. Szczepionki, tak jak wszystkie produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu – podkreślił RPP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)