Skierowania na trzecią dawkę dla dzieci w przyszłym tygodniu. Jeśli EMA wyda pozytywną decyzję

Autor: PAP • Źródło: PAP21 stycznia 2022 14:30

Jeśli w poniedziałek będzie pozytywna decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA), to w przyszłym tygodniu będziemy wystawiali skierowania na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 16-17 i 11-15 lat, nie oczekując na potwierdzenie Komisji Europejskiej – poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Skierowania na trzecią dawkę dla dzieci w przyszłym tygodniu. Jeśli EMA wyda pozytywną decyzję
Już od przyszłego tygodnia wystawiane będą prawdopodobnie skierowania dla dzieci na szczepienie trzecią dawką. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • EMA ma w poniedziałek (24 stycznia) podjąć decyzję w kwestii szczepienia 16-17-latków i w piątek - szczepienia grupy młodzieży w wieku 11-15 lat
  • - Jeżeli decyzje EMA będą pozytywne, to my nie będziemy nawet czekali na potwierdzenie Komisji Europejskiej tylko odpowiednio we wtorek i w piątek zaczniemy wystawiać skierowania – informuje minister Niedzielski
  • "Priorytetem na poziomie regulacyjnym" jest ustawa przedłożona przez grupę posłów PiS z Czesławem Hocem na czele, której zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji w zakładzie pracy – przekazał Niedzielski

Od przyszłego tygodnia skierowania dla dzieci na trzecią dawkę szczepionki

Szef MZ pytany o to, kiedy można spodziewać się możliwości podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dzieciom i młodzieży przekazał, że już przyszłym tygodniu, jeśli EMA (Europejską Agencję Leków) dopuści możliwość szczepienia dzieci w grupie najpierw 16-17, a potem grupie od 11 do 15 roku życia.

- Jeżeli decyzje EMA będą pozytywne, to my nie będziemy nawet czekali na potwierdzenie Komisji Europejskiej tylko odpowiednio we wtorek i w piątek zaczniemy wystawiać skierowania, a wystawienie skierowania w gruncie rzeczy oznacza, że każdy z państwa może swoje dziecko zapisać na odpowiednie szczepienie – mówił Niedzielski.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce ruszyły szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Oznacza to, że niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy.

Priorytet „ustawa Hoca”

Komisja Europejska przyjęła w grudniu minionego roku przepisy, według których po szczepieniu podstawowym certyfikat covid będzie ważny przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca. Nowe przepisy będą obowiązywać w UE od 1 lutego.

Niedzielski dodał, że "priorytetem na poziomie regulacyjnym" jest ustawa przedłożona przez grupę posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusem, powodującym chorobę COVID-19, w zakładzie pracy.

- To w niej pokładamy największe nadzieje, jeżeli chodzi o kwestie egzekwowania restrykcji, bo cały czas wydaje się, że w tym obszarze mamy najwięcej do zrobienia, jeśli chodzi o wartość dodaną narzędzi, które stosujemy w walce z pandemią - zaznaczył.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum