• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy

Autor: MK/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 20:14

Spadek zachorowań na Inwazyjną Chorobę Pneumokokową (IChP) wśród dzieci do 2 roku życia to jeden z pierwszych widocznych skutków obowiązującego w Polsce od trzech lat Programu Szczepień Ochronnych - stwierdzili eksperci podczas seminarium naukowego Fundacji Watch Health Care "Program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy".

Seminarium: program szczepień ochronnych dla dzieci - ocena i perspektywy
Prof. Andrzej Radzikowski; FOT. Arch. RZ

Specjaliści Zgodzili się przy tym, że szczepienia ochronne dla dzieci nie są jednak wolne od problemów dostrzegalnych w szeroko pojętej tematyce szczepień, a mianowicie od istotnych braków danych, które utrudniają ocenę efektywności programów szczepień oraz przybierających na sile ruchów antyszczepionkowych.

Ochrona najmłodszych dzieci przed IChP
- Postęp polega na tym, że co kilka lat nowa szczepionka z portfolio szczepionek zalecanych staje się szczepionką obowiązkową - stwierdził prof. Andrzej Radzikowski z I Katedry Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślając, że refundacja szczepień przeciwko pneumokokom to bardzo dobra zmiana, na którą zarówno środowisko naukowe, jak i pacjenckie, czekało.

Celem wprowadzonego z początkiem 2017 r. programu powszechnych szczepień przeciw pneumokokom jest ochrona najmłodszych dzieci przed IChP, która występuje pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy czy zapalenia płuc z zakażeniem krwi bakteriami. To właśnie dzieci, a zwłaszcza maluchy do 2. roku życia, są najbardziej zagrożone chorobą wywoływaną przez pneumokoki.

Program Szczepień Ochronnych (PSO) obejmuje wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. Do jego realizacji stosuje się w Polsce dwie szczepionki przeciw pneumokokom - jedna z nich jest przeznaczona dla ogólnej populacji i większości wcześniaków, druga dla dzieci przewlekle chorych i wcześniaków urodzonych przed zakończeniem 27 tygodnia ciąży.

Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z lutego 2019 r. oparte na systematycznym przeglądzie badań mówi, że aktualnie dostępne dowody nie wykazują różnicy pomiędzy dwiema szczepionkami w ich wpływie na występowanie choroby pneumokokowej ogółem.

Podwójny sukces programu
- Przypomnę, że jeszcze kilka lat temu polscy rodzice wydawali na ten cel z własnej kieszeni ponad tysiąc złotych za cykl szczepienia jednego dziecka. Teraz ochronę przed pneumokokami mają zagwarantowaną przez państwo, a zaoszczędzone środki mogą przeznaczyć na dodatkową profilaktykę. Można więc powiedzieć, że sukces tego programu jest podwójny - komentuje prof. Andrzej Radzikowski.

Od dawna oczekiwany program spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem - dane dotyczące jego realizacji wskazują na bardzo wysoki (94%) poziom zaczepienia dzieci w pierwszym roku szczepień, co bardzo dobrze wróży na przyszłość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum