• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sandomierz: będzie akcja szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci do 2. roku życia?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2014 12:19

Samorząd rozważa możliwość finansowania z własnego budżetu programu profilaktycznego chroniącego dzieci przed zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego wywołanymi m.in. przez pneumokoki.

Rola Jednostek Samorządów Terytorialnych w poprawie dostępności do szczepień ochronnych dla dzieci z województwa Świętokrzyskiego była tematem spotkania, które odbyło się w piątek (9 maja) w sandomierskim Ratuszu. Na spotkaniu dyskutowano na temat możliwych rozwiązań zmierzających do poprawy stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców województwa. Omawiano też efekty szczepień realizowanych od kilku lat przez władze Kielc.

W Kielcach, gdzie od 2006 r. Urząd Miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 roku życia - najpierw szczepionką 7-walentną, a potem jej szerszym odpowiednikiem 13-walentną - zaobserwowano w tej grupie spadek liczby hospitalizacji z powodu zapaleń płuc o ponad 80 proc. oraz prawie całkowite wyeliminowanie zapaleń uszu u dzieci.

- Szczepienia przeciwko pneumokokom spowodowały w Kielcach zmiejszenie się ilości szczepów opornych na antybiotyki z ok. 50 do 11 proc. Ma to bardzo istotny wpływ na wynik leczenia zakażeń pneumokokowych - mówi dr Marian Patrzałek.

Szczepienia przeciwko pneumokokom w różnym zakresie były w województwie świętokrzyskim finansowane m.in. w Połańcu, Masłowie, Bogorii, Suchedniowie oraz gminie Sitkówka-Nowiny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum