Samorządy walczą z rakiem szyjki macicy

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2015 10:25

Samorządy Lublina i Mysłowic podjęły decyzję o wdrożeniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy (RSM).

Samorządy walczą z rakiem szyjki macicy

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wiele rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. 

Obecnie  z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać  młode mieszkanki Lublina i Mysłowic. 

W Lublinie akcja skierowana jest do dziewczynek urodzonych w 2003 roku. Program rozpoczyna się 20 maja 2015 roku. Podanie pierwszej dawki planowane jest do 10 czerwca 2015 roku. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu. Wykaz placówek, gdzie można wykonać bezpłatne szczepienia znajduje się na stronach urzędu miasta.

W Mysłowicach szczepione będą dziewczynki z rocznika 2001. Program realizowany przez Urząd Miasta Mysłowice przewidziany jest na lata  2015 – 2020. Szczepienia szczepionką będą odbywały się na terenie placówek oświatowych, do których uczęszczają dziewczynki objęte programem profilaktycznym. Obecnie podawana jest pierwsza dawka szczepionki, kolejna zostanie podana w połowie czerwca. Ostatnia, trzecia dawka zostanie podana  w połowie listopada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum