Samorząd lekarski ws. obowiązkowych szczepień przeciw grypie

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 25 września 2013 15:11

Resort zdrowia nie poparł postulatu samorządu lekarskiego wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko grypie dla pracowników służby zdrowia oraz dzieci i młodzieży szkolnej.

Samorząd lekarski ws. obowiązkowych szczepień przeciw grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opinii prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej to dowodzi tego, że w kraju grypa jest problemem zdrowotnym bagatelizowanym zarówno przez spory odsetek Polaków jak i przez władze publiczne.

W ocenie samorządu lekarskiego objęcie jak największej liczby osób szczepieniem ochronnym przeciwko grypie leży w interesie społecznym.

- Zachorowania na grypę przynoszą społeczeństwu i gospodarce coraz więcej szkód, a powikłania pogrypowe - czego wiele osób sobie nie uświadamia - zalicza się do bardzo poważnych. Samorząd lekarski nie ma wątpliwości, że istnieje obiektywna potrzeba stałego zwiększania liczby osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie, szczególnie w grupie dzieci i młodzieży szkolnej oraz pracowników medycznych. Realizację tego celu w sposób efektywny mogłoby zapewnić jedynie wprowadzenie obowiązkowych szczepień finansowanych ze środków publicznych. Inne strategie o charakterze miękkim w postaci np. kampanii informacyjnej mogą i powinny mieć charakter pomocniczy - podkreśla  Maciej Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum