• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sąd zdecydował o zaszczepieniu nastolatka przeciw Covid-19. Ojciec się sprzeciwiał. To we Włoszech

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia03 września 2021 14:13

Na szczepienie 15-letniego syna zgodziła się jego matka, z którą mieszka po rozwodzie rodziców. Ojciec był przeciwny. Sprawę musiał rozstrzygnąć sąd.

We Włoszech sąd zdecydował o zaszczepieniu nastolatka przeciw Covid-19. Fot. Shutterstock
  • Sąd w Włoszech, który przyznał rację matce, podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że ojciec nie wziął pod uwagę woli syna
  • Sędziowie jednocześnie zwrócili się do pediatry nastolatka, by ocenił, czy istnieje w jego przypadku ryzyko powikłań
  • W Polsce też potrzebna zgoda rodzica. Kiedy?

Sąd w Monzy na północy Włoch zezwolił na zaszczepienie 15-latka przeciwko Covid-19, na co nie wyraża zgody jego ojciec. Rodzice chłopca, który chce się zaszczepić, by móc uprawiać sport, rozpoczęli sądową batalię.

Sąd o szczepieniu: ojciec nie wziął pod uwagę woli syna

Ojciec początkowo zgodził się na szczepionkę, ale ostatecznie nie podpisał dokumentu argumentując, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem w przypadku jego syna i że jest ono mniejsze niż ryzyko powikłań po zastrzyku.

Sąd, który przyznał rację matce, podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że ojciec nie wziął pod uwagę woli syna. Sprzeciw mężczyzny według sądu był nieuzasadniony.

Choć szczepienie nie jest obowiązkowe, "władze sanitarne i naukowcy utrzymują, że nie ma dla niego przeciwskazań i jest konieczne nie tylko dla jednostek, ale także po to, by zapanować nad pandemią" - brzmi uzasadnienie sądu z Lombardii.

Sędziowie jednocześnie zwrócili się do pediatry nastolatka, by ocenił, czy istnieje w jego przypadku ryzyko powikłań, a jeśli go nie ma, by szanując jego wolę wydał orzeczenie, że kwalifikuje się do szczepienia.

W Polsce też potrzebna zgoda rodzica. Kiedy?

Przypomnijmy, że także w Polsce dla zaszczepienia nastolatka poniżej 16 r.ż. także wymagana jest zgoda rodzica.

Do zaszczepienia osoby do 16. roku życia wystarczy zgoda jednego z rodziców

Wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja, kiedy pracownik medyczny nabierze podejrzeń, że jeden z rodziców (przedstawicieli ustawowych) sprzeciwia się zaszczepieniu dziecka. Dopiero wtedy wymagane jest wyrażenie zgody przez oboje opiekunów.

Od osób, które już ukończyły 16. rok życia, nie jest wymagana zgoda rodzica lub opiekuna na zaszczepienie.

W przypadku szczepień w szkołach, deklaracje od rodziców dotyczące zgody na szczepienie dzieci zbierać będą dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Kwestionariusz do wypełnienia

Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko (w wieku 12-15 lat) oraz podpisać kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz jest dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun prawny.

W przypadku 16- i 17-latków kwestionariusze mogą wypełnić sami szczepieni, ale muszą być one podpisane przez rodzica (opiekuna).

Kwestionariusze można pobrać ze strony: pacjent.gov.pl

Jeśli nastolatek nie przyniesie podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść (kwestionariusze są dostępne w punktach szczepień).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum