Są rekomendacje dla szczepienia kobiet w ciąży przeciwko krztuścowi
Choć szczepienia obowiązkowe w Polsce są realizowane w ponad 95 proc. nie można twierdzić, że sytuacja epidemiologiczna pozostanie stabilna. Mamy wzrost zachorowań na odrę, są choroby zakaźne które nie uległy eradykacji - mówi dr Paweł Grzesiowski, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jak przekonuje dr Paweł Grzesiowski, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych może ulegać zmianom m.in. ze względu na migracje ludności i przemijającą odporność poszczepienną.
Dodaje: - Choć szczepienia obowiązkowe w Polsce są realizowane w ponad 95 proc. nie można twierdzić, że sytuacja epidemiologiczna pozostanie stabilna. Mamy wzrost zachorowań na odrę, są choroby zakaźne które nie uległy eradykacji, jak chociażby krztusiec.
Przypomina, że są rekomendacje dotyczące szczepienia przeciwko krztuścowi kobiet w ciąży. Uważa, że kobiety powinny otrzymywać od ginekologa skierowanie na takie szczepienie. - Ten pomysł może przynieść zarówno finansowe oszczędności, jak i korzyść dla noworodków i niemowląt, bo unikną zachorowania na krztusiec - stwierdza dr Paweł Grzesiowski.
Potwierdził, że pojawił się także pomysł przywrócenia poradni konsultacyjnych, szczepionkowych, realizujących konsultacje w ramach szczepień ochronnych kontraktowanych przez NFZ. Dzisiaj z licznych kiedyś poradni pozostało kilkanaście, nie są kontraktowane.
- Do takich poradni powinny przede wszystkim trafiać dzieci, które mają problemy z realizacją kalendarza szczepień, czy to z powodu indywidualnych czynników ryzyka, czy braku lub opóźnień w szczepieniach - mówił Paweł Grzesiowski.
Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)