Gazeta Wyborcza | 09-04-2021 13:35

Rzeszów: młode osoby chcą się szczepić, niektórym się udało

Po okresie, kiedy szczepienia nie budziły entuzjazmu przyszedł czas na wzrost ich popularności. W Rzeszowie 20-, 30-latkowie przychodzą wieczorami pod punkt szczepień w nadziei, że zostały wolne dawki.

Coraz wi.ęcej młodych ludzi chce się szczepić. FOT. Arch. PTWP

  • Coraz więcej chętnych młodych ludzi chce się szczepić
  • Przychodzą przed zamknięciem punktu szczepień licząc, że zostanie jakaś dawka szczepionki

W czwartek i piątek przed Wielkanocą pod jedną z przychodni o godzinie 19 w kolejce do szczepień stały tłumy. Przede wszystkim młodych ludzi. Byli wśród nich 20-, 30- i 40-latkowie bez skierowań. To efekt wieści rozchodzących się w mediach społecznościowych, że w Rzeszowie szczepi się każdego chętnego. I niektórym rzeczywiście się to udało.

Informacja o tym, że szczepią każdego, kto przyjdzie, błyskawicznie rozniosła się po mieście. Przyjeżdżali i starsi, i młodsi. Zdjęcia tłumów w kolejce przed C.H. Full Market, gdzie powstało centrum szczepień Medyka, szybko obiegło media społecznościowe.

Liczą na to, że zostanie jakaś dawka szczepionki

W czwartek CM Medyk poinformowało, że od 8 do 10 kwietnia są wolne terminy na szczepienia przeciwko COVID-19. Placówka określiła zasady, kto może zarejestrować się na szczepienie. To: osoby z całego regionu w wieku 60+ oraz wszystkie inne uprawnione do szczepień, w tym: osoby w wieku 50-59 lat z wystawionym skierowaniem w systemie gov.pl, osoby z grupy 0, służby mundurowe, nauczycieli.

Tym dniu przed godz. 20, czyli tuż przed zamknięciem punktu szczepień w Full Markecie przyszło około 30 osób niezarejestrowanych na szczepienie, bez skierowań - w nadziei, że znów zostaną wolne dawki. Nie udało się.

Przez internet przetoczyła się fala komentarzy w związku ze szczepieniami młodych w Rzeszowie. Komentarzy podzielonych. Jedni krytykują, że w ten sposób młodsi odbierają szansę na szybszą szczepionkę seniorom, którzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, inni chwalą CM Medyk w Rzeszowie za przedsiębiorczość i dobrą organizacją, a młodych zaszczepionych – za spryt i zauważają, że każdego dnia zostaje trochę wolnych dawek.