Rzeszów: miasto zawęża bezpłatne szczepienia przeciw grypie - po wytycznych AOTMiT

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 września 2020 10:19

W tym roku w Rzeszowie miejski program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie ograniczony zostanie do osób, które skończyły 65 lat, ale mają mniej niż 74 lata. Wcześniej korzystali wszyscy powyżej 50. roku życia. Jak informuje Renata Żukowska, dyrektor wydziału zdrowia rzeszowskiego UM, powodem zmian są rekomendacje AOTMiT w tym zakresie  na rok 2020/21 dotyczące samorządowych programów zdrowotnych.

Rzeszów: miasto zawęża bezpłatne szczepienia przeciw grypie - po wytycznych AOTMiT
Fot. Shutterstock

Rzeszów co roku funduje swoim mieszkańcom bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w ramach programów profilaktycznych. Rocznie z programu korzystało 5-5,3 tys. rzeszowian.

W tym roku szczepienia są szczególnie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia z powodu pandemii koronawirusa. Miasto chce jednak zamówić tylko 3 tys. szczepionek. To o 2 tys. mniej niż w poprzednich latach, bo będzie mogła z nich skorzystać mocno zawężona grupa mieszkańców.

Zmiana wynika stąd, że do tej pory samorząd o programach profilaktycznych decydował sam. Wysyłał je do zaopiniowania, ale nawet przy negatywnej opinii mógł je realizować. Teraz przepisy się zmieniły. Miasto musi mieć w każdym przypadku pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a z godnie z jej rekomendacją szczepione nieodpłatnie mają być tylko osoby w przedziale wieku 65–74 lata.

Dla samorządów, które jak Rzeszów wcześniej refundowały te szczepienia osobom od 50. roku życia, zmiana jest nie do końca zrozumiała, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w związku z pandemią koronawirusa zaleca się szczepienia na grypę dla wszystkich.

Państwo wszystkim osobom, które ukończyły 65 lat, refunduje szczepienie na grypę w 50 proc., a osobom, które mają ukończone 75 lat - w 100 proc.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum