Rzecznik MZ: zagwarantowane 1,8 mln dawek szczepionek przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 15:53

Trwa dostawa do aptek i hurtowni szczepionek przeciw grypie. Obecnie mamy zagwarantowanych 1,8 mln dawek, a w sprawie kolejnych 200 tys. rozmawiamy z firmami – poinformował we wtorek (8 września) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: zagwarantowane 1,8 mln dawek szczepionek przeciw grypie
Andrusiewicz: - Obecnie mamy zagwarantowanych 1,8 mln dawek, a w sprawie kolejnych 200 tys. rozmawiamy z firmami. Fot. archiwum

- Szczepionki, jak każdego roku, do aptek trafiają we wrześniu. Nie wcześniej. We wrześniu następuje aprowizacja hurtowni, aptek. Tych szczepionek nie zabrakło. Są one w trakcie dostaw, to normalna procedura, jaka co roku się odbywa. Naprawdę nie ma problemu ze szczepionkami. Na bieżąco są dostarczone - zapewniał rzecznik MZ

Dodał, że w tym tygodniu na rynek trafi 200 tys., a na przykład w ostatnim tygodniu września kolejne 400 tys. Łącznie zagwarantowanych jest 1,8 mln dawek, a odnośnie kolejnych 200 tys. toczą się jeszcze rozmowy z firmami.

- 200 tys. jest w ostatniej fazie uzgodnień. Negocjujemy kolejne poszerzenie zakupu - powiedział

Zaznaczył, że dzięki tegorocznym zakupom szczepionek jest pewien margines bezpieczeństwa - nie powinno ich zabraknąć, biorąc pod uwagę, że w zeszłym sezonie grypowym zaszczepiło się 1,5 mln Polaków.

- Naszą rolą jest zapewnić szczepionki, ale nie chcielibyśmy utylizować tych szczepionek jak w ubiegłym roku, gdy trzeba było utylizować 100 tys. szczepionek - dodał.

PAP - Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum