• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rzecznik MZ: przed końcem wakacji decyzja o opłatach za szczepienia

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia, TVN24   • 02 lipca 2021 10:40

Decyzja o tym, czy szczepienia przeciw Covid-19 będą odpłatne ma się pojawić do końca wakacji - zapowiedział w piątek, 2 lipca, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pod koniec wakacji ma zapaść decyzja, czy szczepienia przeciw Covid-19 będą płatne. Fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
  • W gronie ekspertów trwa dyskusja, czy szczepienie przeciw Covid-19 powinno być odpłatne - decyzja ma zapaść do końca wakacji
  • Resort zdrowia będzie obserwował wpływ loterii szczepionkowej i działania Infolinii Narodowego Programu Szczepień na zgłaszanie się na szczepienia 
  • Grupa 10-15 proc. Polaków to osoby, które nie wezmą udziału w programie szczepień, mają twarde i kategoryczne zdanie antyszczepionkowe - przyznaje Andrusiewicz

W piątkowym porannym programie TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia był pytany o to, czy rząd planuje wprowadzenie płatności za szczepienie przeciw Covid-19.

- Zaczęliśmy dyskusję na ten temat. Myślę, że zakończy się ona do końca wakacji, byśmy mogli na koniec wakacji dać jasny przekaz, czy rzeczywiście od rzeczonego października, o którym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, te szczepienia dobrowolne na Covid-19, będą typowymi szczepieniami dobrowolnymi w Polsce - mówił Andrusiewicz.

Skąd płatność za szczepienia? Bo te dobrowolne są w systemie płatne

Rzecznik MZ podkreślił, że dyskusja za płatność za szczepienie przeciw Covid-19 wynika właśnie z tego, że wszystkie szczepienia w Polsce, które nie są szczepieniami obowiązkowymi - to są szczepienia płatne, refundowane dla grup ryzyka, czyli dla osób starszych czy osób z wielochorobowością.

- Jeżeli przyjmujemy, że szczepienia przeciwko COVID-19 pozostają szczepieniami dobrowolnymi, to ta logika jest jak najbardziej wskazana - wyjaśniał rzecznik ministerstwa.

Dodał, że decyzja będzie zależeć od zdania wszystkich uczestniczących w tej dyskusji, czyli m.in. ekspertów Rady Medycznej, Zespołu ds. Szczepień przy Ministrze Zdrowia - na koniec zdecyduje Rada Ministrów.

Loteria szczepionkowa - czy ta zachęta do szczepienia się sprawdzi?

Rzecznik MZ podał, że resort będzie w trybach tygodniowych i miesięcznych będzie weryfikować, jak loteria szczepionkowa, która ruszyła 1 lipca, wypłynęła na mieszkańców Polski. Przypomniał, że działa również Infolinia Narodowego Programu Szczepień (989), która wystartowała w ostatnich dniach. Konsultanci infolinii dzwonią do osób, które nie są zaszczepione ani zapisany na szczepienie. Andrusiewicz poinformował, że wykonano już 200 tysięcy takich telefonów.

Zapewnił, że ‘’nasycenie osobami chętnymi zaszczepić się przeciw Covid-19 już jest dosyć duże’’.

- Mówimy o zainteresowaniu rzędu 70 proc., a wyszczepienie mamy na poziomie 54 proc. Mamy jeszcze przedział ok. 16 proc. osób, które zakładamy, że się zaszczepią. Gdy zadzwoni do nich infolinia Narodowego Programu Szczepień, to słyszymy, że deklarują chęć zaszczepienia, ale w terminie późniejszym. Pozostaje grupa 30 proc. osób, z której chcielibyśmy przynajmniej 10 do 15 proc. osób jednak wyciągnąć i zachęcić do szczepienia - mówił Andrusiewicz.

Wskazał, że ostatnie 10-15 proc. to będą osoby, które raczej nie wezmą udziału w programie szczepień, mają twarde i kategoryczne zdanie antyszczepionkowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum