Rzecznik MZ: pacjent może wybrać punkt szczepienia przeciw COVID-19 i zasięgnąć informacji o preparacie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 08:48

Poziom skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 stworzonych przez firmę Moderna i konsorcjum Pfizer-BioNTech jest praktycznie identyczny; dla nie ma żadnej różnicy, którą szczepionkę otrzymamy – uważa rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ: pacjent może wybrać punkt szczepienia przeciw COVID-19 i zasięgnąć informacji o preparacie
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Rzecznik resortu zdrowia w wypowiedzi dla PAP zaznaczył, że pacjent ma wybór punktu szczepienia i w wybranej, konkretnej placówce może zasięgnąć informacji, w jaki preparat określony podmiot jest zaopatrzony.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz jako mRNA-1273 - od Moderny.

Preparat Moderny jest tego samego typu, co szczepionka Pfizer-BioNTech. Zawiera fragment kwasu rybonukleinowego mRNA, kodujący białko S, znajdujące się w osłonie koronawirusa SARS-CoV-2. Po podaniu preparatu białko to jest wytwarzane w komórkach i wywołuje reakcję odpornościową organizmu.

Szczepienia populacyjne Polaków przeciw COVID-19 będzie prowadzone w blisko 6 tys. punktów w kraju. Wykaz punktów szczepień został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie. Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. Zostanie uzupełniony o dane kontaktowe do każdego punktu. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum