polsatnews.pl, PAP, Rynek Zdrowia | 19-04-2021 10:35

Rząd zapowiada: do 10 maja każdy dorosły Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie

We wtorek rząd przedstawi kolejny harmonogram dotyczący rejestracji na szczepienia poszczególnych roczników przeciwko COVID-19 - zapowiada szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk: - Poznamy harmonogram szczepień kolejnych roczników; FOT. Adam Guz/KPRM/Twitter

  • Chcemy spowodować, żeby do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie - mówi premier Mateusz Morawiecki
  • Pilotaż punktów szczepień powszechnych rozpocznie się od uruchomienia 16 takich placówek, w każdym województwie po jednej
  • Rząd zapowiada, że pilotaż szczepień w zakładach pracy rozpocznie się w połowie maja

- Chcemy spowodować, żeby do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski - każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał - powiedział w poniedziałek (19 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia punktu szczepień powszechnych w Legnicy (Dolnośląskie).

Szef rządu wyrażał nadzieję, wszyscy będą chcieli. To, że szczepionki są skuteczne widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, która zaczęła program szczepień 1,5 miesiąca wcześniej niż kraje UE i dziś obserwuje gwałtowny spadek liczby zachorowań - przekonywał.

Powstanie dodatkowych 471 punktów szczepień

- Dzisiaj jesteśmy coraz lepiej przygotowani, żeby dzięki coraz większej liczbie dawek szczepionek, które do nas przybywają, móc wykorzystać tę infrastrukturę do szczepień, która została stworzona - powiedział Morawiecki.

W miniony weekend premier informował w mediach społecznościowych, że do końca II kwartału łączna liczba dawek szczepionek, które trafią do Polski sięgnie 27 milionów.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że we wtorek rząd przedstawi szczegółowy harmonogram dotyczący tego, kiedy poszczególne roczniki będą mogły rejestrować na szczepienia przeciw COVID-19 -  podaje Polsat News. Zapewnił również, że "do 10 maja wszyscy Polacy do 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli się już rejestrować na konkretne terminy szczepień".

Na konferencji prasowej w Legnicy w uruchomionym w poniedziałek punkcie szczepień powszechnych Michał Dworczyk podkreślił, że punkty tego rodzaju będą uruchamiane w całej Polsce. - Te punkty będą miały bardzo dużą wydajność - na przykład dzięki temu punktowi prędkość szczepień w Legnicy wzrośnie ponad dwukrotnie - powiedział szef KPRM.

Pilotaż punktów szczepień powszechnych rozpocznie się od uruchomienia 16 takich placówek, w każdym województwie po jednej. Docelowo do końca II kwartału powstanie dodatkowych 471 punktów. W tej chwili w Polsce działa ok. 6,5 tys. punktów szczepień. Razem z nowo powstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju.

Początkowo w każdym województwie powstanie pilotażowo jeden punkt szczepień powszechnych - będą funkcjonować w 16 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Legnicy, Koszalinie czy Radomsku.

Trwa rejestracja kolejnych roczników

W minionym tygodniu szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że wydajność takich punktów wynosi "w miejscowościach do 50 tys. minimum 200 szczepień dziennie. W większych miejscowościach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców - co najmniej pół tysiąca szczepień".

W poniedziałek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 53-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.

Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od poniedziałku zapisywać może się już rocznik 1968 (53 lat), we wtorek będzie mógł to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę rocznik 1970 (51 lat), a w następne dni - kolejne roczniki.

W maju zaczną szczepić pracodawcy

Z kolei szczegółowe zasady prowadzenia szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy rząd ma ogłosić do końca kwietnia.

Rząd zapowiada, że pilotaż szczepień w zakładach pracy rozpocznie się w połowie maja. Wiele wskazuje na to, że do tego programu wejdą firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników. Chęć szybkiego zaszczepienia swoich pracowników zadeklarowało już wiele dużych firm, w tym popularne sieci handlowe