• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rząd zachęca Polaków do szczepień, m.in. loterią Narodowego Programu Szczepień

Autorzy: Ryszard Rotaub; Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2021 15:20

Nagrody pieniężne, samochody hybrydowe czy hulajnogi elektryczne przewidziano w Loterii Narodowego Programu Szczepień. To jeden z elementów rządowej akcji zachęt do szczepień.

Rząd zachęca Polaków do szczepień, m.in. loterią Narodowego Programu Szczepień
Na program zachęt do szczepień rząd przeznaczy w sumie 140 mln zł; Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • 140 mln zł przeznaczył rząd na program promocji szczepień przeciwko Covid-19 wśród Polaków
  • Jednym z systemów zachęt ma być loteria Narodowego Programu Szczepień, która rozpocznie się 1 lipca
  • W trakcie loterii przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, takie jak samochody hybrydowe i hulajnogi elektryczne
  • Przewidziano też finansowe bonusy dla gmin, które osiągną najwyższe wskaźniki zaszczepień
  • Michał Dworczyk: Tylko suma działań może spowodować, że Polacy będą się chętniej szczepić a loteria jest tylko jednym z wielu elementów, które mogą wpłynąć na zwiększenie chęci Polaków do szczepień

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał we wtorek (25 maja) na konferencji prasowej, że w czerwcu powinien zakończyć się problem z pozyskiwaniem i dostępem do szczepionek. Zacznie się natomiast etap namawiania Polaków do szczepień, ich promocji. Na ten cel rząd przeznaczy w sumie 140 mln zł.

Najważniejsze zachęty związane z promocją szczepień 

  • umożliwienie od 1 lipca przyjęcia drugiego szczepienia w dowolnym punkcie szczepień, co -jak podkreślił Dworczyk - jest szczególnie istotne w okresie wakacji;
  • nawiązanie przez samorządy terytorialne bezpośredniego kontaktu z seniorami powyżej 70. roku życia w celu zaoferowania im szczepienia. Zadanie to będą realizowały zespoły wyjazdowe złożone z osób przeprowadzających szczepienia oraz strażaków OSP i PSP. Gminy otrzymają w tym zakresie wsparcie w wysokości od 10 tys. do 40 tys. zł. Przewidziano również nagrody pieniężne (nawet 1 mln zł) dla gmin, w które osiągną najwyższe wskaźniki zaszczepień (powyżej 75 proc.);
  • od 15 czerwca wojewodowie będą mieli obowiązek organizowania punktów szczepień na imprezach masowych;
  • kolejnym elementem promocji szczepień będzie loteria Narodowego Programu Szczepień, która rozpocznie się 1 lipca. Będą mogły w niej uczestniczyć osoby już zaszczepione, jak i niezaszczepione. Przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne (nawet 1 mln zł) i rzeczowe (samochody hybrydowe, hulajnogi elektryczne). Loterię sfinansuje Totalizator Sportowy wraz ze spółkami skarbu państwa.

W sumie, jak poinformował minister Michał Dworczyk, na promocję szczepień rząd wyasygnuje 140 mln zł, w tej kwocie są też pieniądze dla samorządów.

Dlatego warto się zaszczepić

Wyjaśniając powody, dla których rząd zdecydował się na uruchomienie programu zachęt, minister Dworczyk podkreślił, że 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienie się. - Ale to jest niezadowalający nas odsetek osób. Dlatego chcemy zwiększyć liczbę osób zaszczepionych przeciw Covid-19 - powiedział.

- Dzisiaj osiągniemy poziom 50 proc. osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie. To są osoby, które przyjęły pierwszą dawkę albo są zarejestrowane i mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszej dawki – mówił minister.

Wskazał, że wśród seniorów powyżej 70. roku życia mamy zaszczepionych pierwszą dawką bądź zarejestrowanych ok. 75 proc. Jeśli chodzi o osoby w wieku 60 - 69 lat, to jest to 64 proc.

- W innych grupach te wyniki spadają. Ale trzeba zaznaczyć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały. Każdego dnia zapisuje się ponad 200 tys. osób. Widzimy jednak trendy spadkowe. Dlatego też podejmujemy działania profrekwencyjne – wyjaśnił.

W ocenie ministra kończy się etap, kiedy problemem było pozyskanie szczepionek. - Zakładamy, że w czerwcu problemu z ich pozyskaniem nie będzie. Natomiast wyzwaniem będzie przekonywanie Polaków do tego, żeby się zaszczepić. Tylko zaszczepienie jak największej części daje szanse na pokonanie pandemii - stwierdził.

Kiedy kolejne grupy wiekowe do szczepienia?

Odpowiadając na pytanie, kiedy do szczepień będą dopuszczane kolejne grupy wiekowe, minister Michał Dworczyk podkreślał, że obecnie zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego (pow. 16. roku życia) są dopuszczone do szczepień wszystkie grupy wiekowe.

- Czekamy. W najbliższych dniach, tygodniach ma zapaść decyzja Europejskiej Agencji Leków o dopuszczeniu szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat. Jeżeli to nastąpi, to na pewno zajmie się tym Rada Medyczna przy premierze i zapadną decyzje czy i kiedy ruszymy ze szczepieniami najmłodszych pacjentów - poinformował Dworczyk.

Minister pytany o to, czy zmienią się limity osób mogących wziąć udział w różnych wydarzeniach przekazał, że rozważane są różnego rodzaju zmiany w obowiązujących aktualnie obostrzeniach, ale informacja o tym jakie one będą, zostaną podane do publicznej wiadomości, kiedy zapadną ostateczne decyzje.

Nie było lepszego pomysłu jak loteria?

Minister Dworczyk w czasie konferencji był pytany o to, czy aby zwiększyć chęć Polaków do szczepienia nie było lepszego pomysłu niż loteria i czy były prowadzone jakieś badania, które wpłynęły na decyzję o jej zorganizowaniu.

W odpowiedzi podkreślił, że prowadzone były badania i analizy w różnych grupach wiekowych na temat tego, co należy zrobić, aby zwiększyć chęć do zaszczepienia i jaka byłaby najwłaściwsza droga, aby to osiągnąć.

- Takie badania robimy na bieżąco. Nie ma jednoznacznego wskazania co należy zrobić, aby zwiększyć chęć szczepienia. To są zbyt złożone kwestie, aby odpowiedzieć jednym zdaniem albo znaleźć jeden powód, dla którego zwiększy się ilość szczepień – mówił Dworczyk.

Dodał: - Suma pewnych działań i zdarzeń może spowodować, że Polacy będą się chętniej lub mniej chętniej szczepić. Spośród szeregu przedsięwzięć, bo przecież prowadzimy kolejną kampanię profrekwencyjną z udziałem aktorów, sportowców, infuencerów - obok tradycyjnych form, różnego rodzaju działań z samorządowymi, instytucjami państwowymi i niepaństwowymi - dołączamy tą jeszcze jedną propozycję - loterię. Za jakiś czas będziemy mogli zweryfikować jaką popularnością będzie się cieszyła. Zapewne znajdą się jej zwolennicy i przeciwnicy – powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum