• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ruszyły szczepienia 16- i 17-latków. Jak oceniają je lekarze?

Autorzy: PAP; IB • Źródło: IB, PAP/ Rynek Zdrowia17 maja 2021 11:03

W poniedziałek od północy ruszyła rejestracja szesnasto- i siedemnastolatków na szczepienie przeciwko Covid-19 szczepionką firmy Pfizer. Opinie lekarzy są w tej kwestii podzielone.

Ruszyły szczepienia 16- i 17-latków. Jak oceniają je lekarze?
W przypadku szczepień osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica Fot. Shutterstock
  • Wszystkie osoby, które ukończyły 16 rok życia, mogą się już rejestrować na konkretne terminy szczepienia
  • W przypadku szczepień osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica
  • W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków

Jak przypominał na antenie Polsat News Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, młodzież przed ukończeniem 18 roku życia musi mieć zgodę podpisaną przez rodzica lub po prostu przyjść na szczepienie z rodzicem.

Przed wizytą w punkcie szczepień należy pobrać i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Po rozpoczęciu rejestracji wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

Niewielkie ryzyko, mała wiedza

Jak szczepienia dzieci oceniają lekarze?

- Ze względu na bardzo krótki okres obserwacji bezpieczeństwa preparatów, byłbym bardzo ostrożny w szczepieniu dzieci przeciwko Covid-19 - wskazywał na antenie Polsat News lek. Paweł Basiukiewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

- Nie bardzo jeszcze wiemy, jak wygląda długoterminowe bezpieczeństwo tych szczepień, zwłaszcza w najmłodszych grupach. Badania w populacjach powyżej 6. miesiąca życia zaczęły się niedawno. Po drugie, nadal czekamy na odporność stadną. Dlatego niech funkcjonuje program szczepień dla osób dorosłych - przekonywał.

Przypomniał, że ryzyko zgonu (z powodów związanych z Covid-19 - red.) wśród najmłodszych dzieci jest prawie 9 tysięcy razy mniejsze niż ryzyko w populacji najbardziej obciążonej.

- Szczepionki doskonale chronią dorosłych przed ciężkim przebiegiem Covid-19 i zgonem. Jednak w zasadzie nie mamy przed czym chronić dzieci. Śmiertelność związana z COVID-19 jest wśród nich incydentalna, wręcz przypadkowa. Stąd nie ma uzasadnienia, żeby szczególnie forsować szczepienie młodszej populacji - zauważył.

Powinniśmy szczepić

Innego zdania jest prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,  Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, będąca również członkiem Rady Medycznej przy premierze.

- Szczepionką firmy Pfizer powinniśmy jak najbardziej szczepić osoby w wieku 16 i 17 lat. Według charakterystyki produktu leczniczego, ta szczepionka w tym przedziale wiekowym jest dopuszczona do stosowania i Rada Medyczna rekomenduje takie szczepienia - zaznacza profesor.

W UE dopuszczono do tej pory cztery preparaty, w tym szczepionkę dwudawkową Comirnaty produkcji Pfizer i BioNTech. Zgodnie z charakterystyką tego produktu leczniczego można nią szczepić osoby od 16 lat. Użycie pozostałych preparatów możliwe jest tylko w przypadku osób pełnoletnich.

Równocześnie Europejska Agencja Leków (EMA) od początku maja rozpoczęła procedurę oceny wyników badań uzasadniających rozszerzenie wskazań do stosowania szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Już została ona dopuszczona do szczepień tej grupy wiekowej w USA.

Jak wskazała profesor, dla szczepienia młodszych dzieci, czyli w wieku 12-15 lat, kluczowe będzie stanowisko Europejskiej Agencji Leków. Powinna je wydać w czerwcu. - Furtka jest otwarta, ale musimy czekać na decyzje administracyjne - podkreśliła ekspertka.

Dodała, że byłoby bardzo dobrze, gdyby te dzieci można było szczepić jak najszybciej, bo - jak mówiła -  dane z wiosny pokazały, że zakażeń u dzieci powyżej 10. r.ż. było dużo i jeśli nie będziemy szczepić dzieci, wirus będzie się rozprzestrzeniał w tej grupie wiekowej, co utrudni m.in. organizację nauki stacjonarnej.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum