Ruszają szczepienia nauczycieli: ilu chętnych się zgłosiło?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 09:37

W Polsce drugą dawką zaszczepiono 523 tys. osób. W piątek (12 lutego) ruszają szczepienia nauczycieli pracujących stacjonarnie. Zastrzyki chce przyjąć 268 tys. z nich.

Ruszają szczepienia nauczycieli: ilu chętnych się zgłosiło?
Od piątku pierwsze dawki przyjmować będą nauczyciele poniżej 60 lat, którzy prowadzą stacjonarne zajęcia w szkołach. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Do szczepień, które ruszają w piątek, zgłosiło się 268 tys. nauczycieli pracujących stacjonarnie. Ich rejestracja rozpoczęła się w poniedziałek.

Od piątku pierwsze dawki przyjmować będą nauczyciele poniżej 60 lat, którzy prowadzą stacjonarne zajęcia w szkołach z dziećmi i młodzieżą, a także nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.

Pozostali nauczyciele i nauczyciele akademiccy poniżej 60 lat będą mogli rejestrować się na szczepienie od poniedziałku. W tej grupie wiekowej nauczyciele, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, szczepieni będą preparatem wektorowym firmy AstraZeneca o nazwie AZD1222. Szczepienie podawane jest w dwóch dawkach, w odstępie 28 dni. Dopuszczono ją do użytku w Argentynie, Indiach, Meksyku, Wielkiej Brytanii i w UE.

Nauczyciele w wieku 60 plus będą szczepieni preparatami firm BioNTech/Pfizer (Comirnaty) i Moderna (mRNA-1273) w późniejszym terminie. To szczepionki również dwudawkowe, domięśniowe, jednak w technologii mRNA. Pierwsza z nich wymaga przerwy wynoszącej 21 dni, druga - 28 dni.

Do tej pory w Polsce wykonano 1 884 113 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 1 360 192 osób, a drugą otrzymało 523 921. Ostatniego dnia wykonano 107 631 szczepień. Od początku szczepień, czyli od 27 grudnia, zanotowano 1610 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano 3630 dawek szczepionki.

Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum