Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 02-03-2017 12:40

Ruchy antyszczepionkowe: urzędy nie mogą nas karać, składamy skargę do ETPC

W województwie łódzkim kary dla rodziców, którzy unikają obowiązkowych szczepień dzieci należą do najwyższych w kraju. Członkowie ruchu antyszczepionkowego uważają, że to zwykłe łamanie prawa.

Państwowy Zakład Higieny ostrzega, że jeśli ruch antyszczepionkowy będzie rozrastał się tak szybko jak do tej pory, grozi nam powrót epidemii wielu chorób. Fot. Archiwum

W ubiegłym roku łódzki sanepid wydał 98 wniosków o ukaranie rodziców, a grzywnę otrzymało 115 osób. Dwa lata temu wniosków było zaledwie 56. Wysokość grzywny wynosiła średnio 2 tys., ale mogą być one znacznie wyższe (nawet do 50 tys. złotych). Rodzice z ruchu antyszczepionkowego napisali petycję do wojewody, argumentując, że kary są zbyt dotkliwe i często nadwerężają ich domowy budżet.

Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim uważa, że sytuacja, w której urzędy mają wolną rękę w sprawie karania rodziców jest łamaniem praw konstytucyjnych i praw pacjenta, który ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych lub ich odmowy. Pierwsza dwójka rodziców składa właśnie skargę do Europejskiego Trybunału Paw Człowieka na takie postępowanie.

Natomiast Państwowy Zakład Higieny ostrzega, że jeśli ruch antyszczepionkowy będzie rozrastał się tak szybko jak do tej pory, grozi nam powrót epidemii wielu chorób. Niezależnie od przepisów prawa stanowionego (obowiązek szczepienia dzieci w Polsce wynika z art. 5 ustawy z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi), ważne jest dobro naszego zdrowia i społeczeństwa, a chroniąc własne dzieci, chronimy też nasze otoczenie. 

 Więcej: dzienniklodzki.pl