Ruchy antyszczepionkowe przekonały już 15 tys. osób

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, KL/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2015 13:41

ADHD, autyzm, kalectwo czy śmierć - tym może się skończyć zdaniem ruchów antyszczepionkowych korzystanie z profilaktyki w formie szczepień. Na szczęście zdecydowaną większość Polaków nie przekonują takie twierdzenia, chociaż osób uchylających się do szczepień przybywa.

Ruchy antyszczepionkowe przekonały już 15 tys. osób

Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna w ciągu ostatniego roku liczba osób uchylających się od szczepień się podwoiła. Z 7,2 tys. wzrosła do 15,2 tys. Najwięcej takich osób odnotowano na Śląsku i w Wielkopolsce.

Jak mówił nam wcześniej dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce niechęć do szczepienia dzieci wynika z kilku powodów. Jednym z nich jest bezsensowne podążanie za modą, która przyszła z Zachodu i która dawno już z Zachodu odchodzi.

Specjalista zwracał uwagę, że rodzice często podejmują decyzję o nieszczepieniu dziecka mając bardzo małą wiedzę o tym, jakie mogą być konsekwencje ich zaniechania.

W podobnym tonie wypowiadała się dla nas prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii. Profesor podkreślała, że dzięki szczepieniom oraz poprawie higieny z roku na rok odnotowuje się mniej zakażeń wirusami i bakteriami. W jej opinii niechęci do szczepień winne są mity na temat szkodliwości tych działań.

-  Niektórzy rodzice myślą, że w szczepionce jest wirus, a kiedy ich dziecko zostanie zaszczepione może zachorować.  Inni uważają, że szczepienia mogą powodować  autyzm. Jednak żadne z tych podejrzeń nie jest poparte dowodami naukowymi - mówiła. 

Specjaliści jednak przekonują, że zamiast bać się szczepień powinniśmy bać się chorób zakaźnych, gdyż to one stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Ochronę przeciw nim dają zaś nam własnie szczepionki.

Dowodem tego może być niedawno obserwowany na świecie  wzrost zachowań na odrę. Większość zakażonych były to osoby niezaszczepione. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum