×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rozpoczyna się "Żółty Tydzień"

Autor: Newseria/Rynek Zdrowia14 października 2013 15:49

W poniedziałek (14 października) rusza 27. edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień, która ma uświadomić Polakom, jakie zagrożenia powodują zapalenie wątroby typu A i B. Lekarze radzą, aby się szczepić.

Rozpoczyna się "Żółty Tydzień"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Mówi się o niej "cichy zabójca", bo występuje bezobjawowo i najczęściej dowiadujemy się o niej przez przypadek. Państwowy Zakład Higieny szacuje, że w Polsce zakażonych jest od 380-500 tys. osób. Dlatego lekarze zachęcają, żeby szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

- Tę szczepionkę uważam za bardzo ważną, a szczepienie za priorytetowe, ponieważ konsekwencje wirusowego zapalenia wątroby typu B mogą być bardzo poważne - mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych WUM. - Jednym z zagrożeń jest m.in. rak wątrobowokomórkowy - dodaje.

Prof. Alicja Wiercińska-Drapało radzi również, aby szczepić się przeciwko zapaleniu wątroby typu A. Choć występuje ono w Polsce na razie sporadycznie, wkrótce może się to zmienić, głównie na skutek coraz liczniejszych podróży Polaków do Egiptu i krajów azjatyckich.

Więcej: www.newseria.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum