Rosyjska szczepionka na COVID-19: WHO wstrzymuje procedury oceny

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia22 marca 2022 11:03

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wstrzymała procedurę oceny szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19. Oficjalnym powodem są "problemy operacyjne" związane z wojną.

Rosyjska szczepionka na COVID-19: WHO wstrzymuje procedury oceny
Sputnik V. Oficjalny powód wstrzymania procedury: problemy operacyjne. Fot. Shutterstock
  • I​nspekcje i ocena szczepionki miały zostać przeprowadzone w Rosji 7 marca. Zostały przełożone na późniejszy termin.
  • Oficjalne powody: kryzys na Ukrainie, problemy z rezerwacją lotów i korzystaniem z kart kredytowych
  • Nowe daty oceny szczepionki zostaną przez WHO ustalone z wnioskodawcami

Problemy operacyjne, zamknięte niebo

Wojna na Ukrainie sprawiła, że kraje zachodnie zablokowały swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i nałożyły surowe sankcje finansowe i gospodarcze. WHO napotkało na problemy z przeprowadzeniem oceny rosyjskiej szczepionki.

Organizacja od zeszłego roku analizuje szczepionkę pod kątem zezwolenia na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych. W październiku zeszłego roku WHO  wstrzymała proces tworzenia listy zastosowań awaryjnych Sputnika V,  powołując się na brakujące dane i procedury prawne.

Wcześniej stwierdzono, że szczepionka Sputnik V jest bezpieczna i może zapobiegać ciężkiej chorobie u zakażonych osób. Oprócz WHO szczepionka jest analizowana przez Europejską Agencję Leków (od 4 marca 2021).

Władimir Putin: pierwsza szczepionka na COVID-19 na świecie

Sputnik V, oficjalnie: Gam-COVID-Vac to szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei w Moskwie. Została zarejestrowana 11 sierpnia 2020 przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin obwieścił wtedy, że to pierwsza zarejestrowana szczepionka przeciw COVID-19 na świecie.

Dystrybucja Gam-COVID-Vac została dozwolona w Rosji pomimo przetestowania jej jedynie na niewielkiej liczbie osób we wczesnych badaniach klinicznych, które trwały dwa miesiące.

Zwykle proces ten wymaga co najmniej jednego roku w celu udowodnienia skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki. Do tej pory szczepionkę Sputnik V zaakceptowało 70 krajów, w tym Białoruś.

Sputnik V jest szczepionką wektorową, tworzoną na bazie adenowirusa, do którego wstawiany jest fragment genomu koronawirusa SARS-CoV-2. W wyniku tego nieszkodliwy wirus dostarcza do organizmu białka antygenu SARS-CoV-2 i wywołuje odpowiedź immunologiczną.

11 sierpnia 2020 roku rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia stwierdził, iż kwalifikacja każdej szczepionki obejmuje rygorystyczny przegląd i ocenę wszystkich wymaganych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności oraz nie można wykorzystywać szczepionki bez przejścia przez wszystkie fazy badań.

Sankcje nie omijają rosyjskich inwestorów szczepionkowych

Po wybuchu wojny Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję. Dotknęły one również Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF, suwerenny fundusz majątkowy Federacji Rosyjskiej), odpowiedzialny za Sputnik V.

 Od początku pandemii COVID-19 RDIF odgrywa kluczową rolę w walce z wirusem w Rosji. Wspiera też rozwój rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 przez Gamaleya Center i inwestuje w masową produkcję szczepionki przez spółki portfelowe RDIF.

"RDIF nigdy nie był zaangażowany w żadną działalność polityczną - napisała organizacja w oświadczeniu 22 lutego. - Nałożenie sankcji na RDIF, który od momentu jego powstania stał za budowaniem stosunków międzynarodowych i wspieraniem konstruktywnych więzi, pokazuje, że USA obrały kurs na zniszczenie konstruktywnego dialogu między krajami".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum