• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Rośnie liczba chorych na różyczkę

Autor: KL,Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2014 09:03

Po krztuścu i odrze wraca kolejna choroba zakaźna. W ciągu roku liczba chorych na różyczkę wzrosła sześciokrotnie.

Dane o lawinie nowych zachorowań przynosi opublikowany właśnie raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Ze statystyk wynika, że w 2012 r. tę chorobę stwierdzono u 6263 osób. W kolejnym roku było już 38 548 przypadków.

Jak informuje Rzeczpospolita, najwięcej zachorowań było w Małopolsce, gdzie odnotowano 8557 przypadków. W 2013 r. nastąpił ponad dziesięciokrotny wzrost zapadalności na tę chorobę w porównaniu z 2012 r. 

Zdecydowany wzrost zachorowania na różyczkę wśród chłopców i młodych mężczyzn odnotowano praktycznie w całym kraju. Najczęściej chorują osoby w wieku od 15 do 19 lat, ale również młodzi mężczyźni od 20 do 24 roku życia.

Jak wyjaśniał nam wcześniej prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, szczepieniami na różyczkę, które wprowadzono w 1988 roku, objęto jedynie dziewczęta w 13 r.ż.

- Uodpornianie dziewcząt przed wejściem w wiek rozrodczy miało chronić je przed zakażeniem w okresie ewentualnej ciąży i zapobiegać zespołowi różyczki wrodzonej u noworodka. Wzrost zachorowalności obserwowany obecnie wśród chłopców jest efektem tej decyzji - wyjaśniał profesor.

Obecnie już na różyczkę szczepione są wszystkie dzieci, dlatego w kolejnych latach problem ten powinien już zniknąć.

W kolejnych regionach w związku z koniecznością skutecznej realizacji zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących eliminacji odry i różyczki na obszarze europejskim, wojewódzkie inspekcje sanitarne opracowują dane dotyczące historii szczepień ochronnych przeciwko różyczce chłopców urodzonych w latach 1998-1994.

Na ich podstawie wyznaczona zostanie grup chłopców przewidywanych do szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum