Rosja: według ministra zdrowia przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się 28,5 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 16:44

W Rosji 28,5 tys. osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik V - poinformował we wtorek minister zdrowia Michaił Muraszko. Minister wyjaśnił, że szczepionka trafiła do wszystkich regionów i szczepienia rozpoczęły się w całym kraju.

Rosja: według ministra zdrowia  przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się 28,5 tys. osób
Petersburg; FOT. Flickr/Achilli (CC BY 2.0)

- Szczepionkę dostarczono do wszystkich regionów Federacji Rosyjskiej i szczepienia rozpoczęły się we wszystkich regionach - powiedział Muraszko. Na terenie całego kraju działa obecnie 89 placówek medycznych, które otrzymują hurtowe partie preparatu Sputnik V i rozprowadzają go dalej - przekazał minister. Samym szczepieniem zajmuje się 1229 placówek.

Osoby, które przyjęły szczepionkę, są zapisywane w specjalnym rejestrze, który zawiera obecnie 28,5 tys. nazwisk - wyjaśnił szef resortu zdrowia. Jak poinformował, rejestr powiązany jest z aplikacją mobilną, służącą do samoobserwacji pacjentów, co pozwala na utrzymywanie z nimi bezpośredniego kontaktu.

Sputnik V jest obecnie w końcowym stadium trzeciej, ostatniej fazy badań klinicznych. Został zarejestrowany jeszcze w trakcie badań klinicznych, co powodowało sceptyczną reakcję części specjalistów.

Kampanię szczepień, które są dobrowolne, rozpoczęto w Rosji od grup ryzyka: lekarzy i nauczycieli. Premier Michaił Miszustin polecił, by umożliwić szczepienia wszystkim chętnym w okresie świątecznym, który rozpoczyna się w Rosji po Nowym Roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum