Rosja: resort zdrowia pozwolił szczepić Sputnikiem V osoby powyżej 60 roku życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2020 17:16

Ministerstwo zdrowia Rosji zezwoliło na szczepienie osób powyżej 60 roku życia szczepionką na koronawirusa Sputnik V - poinformował w sobotę (26 grudnia) szef resortu Michaił Muraszko. Według producenta szczepionki jest ona skuteczna w ponad 90 proc. w tej grupie wiekowej.

Rosja: resort zdrowia pozwolił szczepić Sputnikiem V osoby powyżej 60 roku życia
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

- Stosowanie szczepionki Sputnik V jest teraz dozwolone wśród osób w wieku powyżej 18 lat i tym samym obywatele w wieku powyżej 60 lat będą mogli poddać się szczepieniu na koronawirusa - powiedział Muraszko w programie telewizyjnym. Jak dodał, badania wykazały, iż preparat jest bezpieczny dla osób w wieku starszym.

Od początku grudnia, gdy w Rosji rozpoczęto stosowanie Sputnika V, poddać się szczepieniu mogły osoby w wieku od 18-60 lat. Szef ośrodka im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę Aleksandr Gincburg mówił, że badania preparatu wśród osób w wieku powyżej 60 lat zakończą się w połowie przyszłego roku.

W połowie grudnia prezydent Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej, że nie szczepił się na koronawirusa i powołał się na swój wiek - 68 lat.

Prace nad szczepionką Sputnik V finansował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. W sobotę fundusz oznajmił, że preparat wykazał skuteczność ponad 90 proc. wśród osób powyżej 60 roku życia.

Z Moskwy Anna Wróbel  - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum