Rosja: ponad 2 mln osób zaszczepiło się dotąd Sputnikiem V

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 18:05

W Rosji ponad 2 mln osób zaszczepiło się do tej pory krajową szczepionką przeciwko Covid-19 Sputnik V; nie odnotowano poważnych skutków ubocznych - poinformowała w czwartek (28 stycznia) Darja Jegorowa, przedstawicielka Instytutu im. Nikołaja Gamalei, który opracował ten preparat.

Rosja: ponad 2 mln osób zaszczepiło się dotąd Sputnikiem V
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jegorowa upubliczniła te dane na posiedzeniu rady naukowej Rosyjskiej Akademii Nauk. Przedstawicielka Instytutu Gamalei zapewniła, że skuteczność rosyjskiego preparatu przekracza 98 proc.

Zapewniła także, że nie odnotowano dotąd przypadków śmiertelnych ani też poważnych skutków ubocznych po szczepieniu.

Ze swej strony wicemer Moskwy Anastazja Rakowa powiedziała w czwartek, że w stolicy zaszczepiło się dotąd 320 tys. osób. Każdego dnia zabiegowi poddaje się od 17 tys. do 25 tys. mieszkańców - dodała. Szczepienia w stolicy Rosji trwają od 5 grudnia, ale rozpoczęto je od wybranych grup.

Rakowa przekazała, że wśród dotąd zaszczepionych mieszkańców Moskwy jest 330 osób w wieku powyżej 90 lat i dziewięć, które ukończyły 100 lat.

Ogółem władze Moskwy chcą, by w stolicy zaszczepiło się 6-7 mln osób. W metropolii mieszka - według oficjalnych danych - 12,6 mln ludzi.

Moskwa nadal jest na pierwszym miejscu w Rosji pod względem liczby zakażeń koronawirusem, choć w ostatnich dniach występuje tendencja spadkowa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum