Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 23-07-2019 11:15

Resort zdrowia winny niewykorzystaniu szczepionek?

Wybór 10-walentnej a nie 13-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) mógł przyczynić się do zmarnowania 7 tys. dawek, na czym budżet państwa stracił ponad 600 tys. zł  wynika z opinii Najwyższej Izby Kontroli - informuje Rzeczpospolita.

Jak wynika z opinii NIK, budżet państwa stracił na tej decyzji 600 tys. zł. Fot. Archiwum

Jak informuje Izba w sprawozdaniu z wykonania dochodów budżetu państwa za 2018 r. w ''części 46 Zdrowie'', resort zdrowia przy zakupie szczepionek do PSO wykazał się niegospodarnością. Ta miała polegać na dopuszczeniu do przeterminowania, a w konsekwencji - do utylizacji 7 tys. szczepionek przeciwko pneumokokom.

Jak wyjaśnia Rzeczpospolita, mimo rekomendacji zespołu ekspertów przy ministrze zdrowia, resort wybrał do realizacji Programu szczepionkę zabezpieczającą przed mniejszą liczbą szczepów pneumokoków - 10-walentną, zamiast 13-walentnej. Eksperci uprzedzali wówczas, że część rodziców może nie zechcieć skorzystać ze szczepionki refundowanej, decydując się na zakup 13-walentnej, chociaż koszt czterech dawek dochodził nawet do 1,5 tys. zł. Jak wynika ze sprawozdania NIK - mieli rację.

Część ''nadprogramowych'' szczepionek, bliskich upływu terminu ważności, wykorzystano do zaszczepienia dzieci ze starszych roczników. 7 tys. dawek się jednak zmarnowało.

Więcej: rp.pl