• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2013 13:14

Wiceminister zdrowia, lekarz specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego Igor Radziewicz-Winnicki.podkreślił, że szczepienie jest skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu na grypę. - Co roku najwięcej zachorowań na grypę odnotowuje się od stycznia od marca, warto więc zaszczepić się jak najszybciej - dodał.

Resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko grypie

Wiceminister zwrócił uwagę, że wbrew obiegowej opinii grypa nie jest błahą chorobą, a na jej ciężki przebieg najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 65. rok życia, małe dzieci poniżej piątego roku życia, a także osoby chorujące na cukrzycę, choroby serca, choroby układu oddechowego i inne choroby przewlekłe. 

- Apeluję do pacjentów i do ich rodzin: zadbajcie o siebie i o swoich bliskich, przekonajcie ich do szczepienia - mówił Radziewicz-Winnicki. Ostrzegł, że grypa może prowadzić do hospitalizacji, kilkutygodniowej rekonwalescencji, zaległości w szkole i pracy i nieść ze sobą znaczne straty finansowe wynikające z absencji w pracy. 

Przypomniał, że powikłania pogrypowe mogą być także niebezpieczne dla kobiet w ciąży, zatem przyszłe matki również powinny się zaszczepić. Ponadto zwrócił uwagę, że wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań obciążone są osoby palące papierosy. Zaapelował do nich o szczepienie się przeciwko grypie i podkreślił, że koszt szczepionki, która chroni przez cały sezon, to mniej więcej cena dwóch paczek papierosów. 

MZ przypomina, że na szczepienie można udać się do najbliższego punktu szczepień w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej albo do swojej poradni rodzinnej, gdzie lekarz udzieli wyczerpujących informacji. 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w ubiegłym roku w Polsce szczepieniom przeciwko grypie poddało się ok. 3,7 proc. ogółu obywateli. Z kolei z powodu powikłań pogrypowych odnotowano 129 zgonów. 

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum