• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Region Madrytu nie zgadza się na szczepienia preparatem Pfizera zamiast AstraZeneki

Autor: MS • Źródło: PAP20 maja 2021 07:01

Władze regionu Madrytu nie wyraziły zgody na "mieszanie szczepionek" przeciwko Covid-19. Szczepienie Pfizerem osób poniżej 60. roku życia, po pierwszej dawce AstraZeneca, zalecił hiszpański resort zdrowia.

Region Madrytu nie zgadza się na szczepienia preparatem Pfizera zamiast AstraZeneki
Region Madrytu odmówił zmiany schematu szczepienia u osób po pierwszej dawce firmy AstraZeneca, FOT. getyourguide.pl
  • Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu odmówił wdrożenia w życie nowych zasad szczepienia przeciwko Covid-19 osób poniżej 60. roku życia
  • Zgodnie z tym schematem wskazana grupa wiekowa, pomimo szczepienia pierwszą dawką preparatem AstraZeneca, w ramach drugiego szczepienie ma otrzymać preparat Pfizera
  • Instytut Zdrowia w Madrycie stoi na stanowisku, że "mieszanie" tych dwóch szczepionek jest bardzo bezpieczne i skuteczne

 

Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu w środę (19 maja) odmówił wdrożenia w życie zatwierdzonych we wtorek (18 maja) przez hiszpański resort zdrowia nowych zasad szczepienia osób poniżej 60. roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę preparatu przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Według ministerstwa powinny one otrzymać w ramach drugiej dawki produkt firmy Pfizer.

Władze regionu Madrytu czekają na rekomendacje EMA

W środowym komunikacie władze regionu Madrytu wyjaśniły, że nie wyrażają zgody na "mieszanie szczepionek", mimo że osoby, które miałyby przyjąć produkt Pfizera zamiast AstraZeneki, mogą odmówić i pozostać przy dotychczasowej marce preparatu.

Odpowiedzialny w rządzie regionu Madrytu za służby medyczne Enrique Ruiz Escudero wyjaśnił, że władze sanitarne tej wspólnoty zgodzą się na szczepienie preparatem Pfizera zamiast AstraZeneki dopiero wtedy, gdy otrzymają pozytywną opinię w tej sprawie od Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Stanowisko władz wspólnoty autonomicznej Madrytu poparło w środę również Hiszpańskie Towarzystwo Farmacji Klinicznej, Rodzinnej i Wspólnotowej (SEFAC). Jej dyrekcja nazwała decyzję o zamianie szczepionek "mało uzasadnioną z punktu widzenia naukowego".

"Mieszanie" szczepionek jest bezpieczne i skuteczne - twierdzi Instytut Zdrowia

We wtorek państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie ogłosił, że jego badania nad mieszaniem szczepionek przeciwko Covid-19 wykazały, iż podawanie dawki preparatu firmy Pfizer osobom, które otrzymały już AstraZenekę, jest bardzo bezpieczne i skuteczne.

Pod koniec kwietnia służby medyczne Hiszpanii wydłużyły o 4 tygodnie okres pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem preparatem przeciwko koronawirusowi AstraZeneca. Ministerstwo argumentowało, że wśród służb medycznych poszczególnych wspólnot autonomicznych nie ma jednomyślności co do sposobu podawania drugiej dawki tego produktu.

Rozbieżności pojawiły się po tym, jak EMA stwierdziła w kwietniu, że choć szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna, to w bardzo rzadkich sytuacjach może powodować ryzyko pojawienia się zakrzepicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum