Refundacja szczepionek przeciwko grypie. Komu i ile przysługuje?

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Rynek Zdrowia17 września 2022 09:30

Komu przysługuje refundacja szczepionki przeciw grypie w tym roku? Bezpłatnie otrzymają ją tylko kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Refundacja szczepionek przeciwko grypie. Komu i ile przysługuje?
Refundacja szczepionek przeciwko grypie
  • 1 września ruszył szczepienia przeciw grypie. W tym sezonie - decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia - szczepionki dostaną bezpłatnie kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat
  • Większość osób będzie musiała zapłacić za szczepionkę w całości, natomiast częściowa refundacja przysługuje m.in. pacjentom w wieku 18-65 lat z chorobami przewlekłymi 
  • Pacjenci są szczepieni na podstawie skierowania m.in. w POZ oraz placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, za którą odpowiada NFZ

Refundacja szczepionek przeciwko grypie

Od 1 września można przyjąć szczepionkę przeciw grypie.

W tym sezonie, jak zdecydował Narodowego Funduszu Zdrowia, szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki): kobiety w ciąży (Vaxigrip i Influvac) oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat (Vaxigrip).

Częściowa refundacja przysługuje natomiast:

  • pacjentom w wieku 65-74 lat - 50 proc. (Vaxigrip);
  • pacjentom w wieku 18-65 lat z chorobami przewlekłymi - 50 proc. (Vaxigrip i Influvac);
  • dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 18 lat – 50 proc. (Vaxigrip oraz donosowa Fluenz Tetra u dzieci po ukończeniu 2. roku życia).

Natomiast pełną kwotę szczepionki muszą zapłacić pacjenci dorośli poniżej 65. roku życia, którzy nie mają chorób przewlekłych. 

Pacjenci są szczepieni na podstawie skierowania m.in. w POZ oraz placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień.

NFZ przyjmuje wnioski do końca września

Przypomnijmy, że Oddziały Wojewódzkie NFZ do końca września przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Można je składać elektronicznie przez ePUAP - dodaje Fundusz. 

- Za każde szczepienie przeciwko grypie placówka medyczna i apteka otrzyma 21,83 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu elektronicznej Karty Szczepień - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Kwalifikację do programu otrzymają podmioty lecznicze i apteki ogólnodostępne, które spełnią kilka kryteriów. Chodzi o:

  • personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie;
  • posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum