• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Raper Gisu prowadzi nieszablonową edukację nt. szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2016 15:54

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz nagrał klip, w którym wcielając się w rolę rapera, zachęca Polaków do szczepienia się. - Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość na temat szczepień - wyjaśnia.

Klip jest apelem do Polaków o szczepienie siebie i swoich dzieci Fot. Archiwum RZ

"Żeby wytłumaczyć ludziom czasem dwoje się i troje, dzisiaj wejdę w polemikę z posłem, raperem Liroyem. Wirusy oraz bakterie zabić ciebie mogą, Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą" - tak zaczyna się utwór rapera Gisu. Pod tym pseudonimem kryje się GIS Marek Posobkiewicz.

Jak wskazał w rozmowie z PAP, jednym z impulsów nagrania klipu był fakt, że na posiedzenie stworzonego niedawno Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych zaproszono w pierwszej kolejności przeciwników szczepień. W składzie zespołu jest czterech posłów Kukiz'15, przewodniczy mu Piotr Liroy-Marzec.

- Mój klip jest apelem, zwróceniem się do przewodniczącego zespołu, ale tak naprawdę do wszystkich Polaków. Mówię do każdego, że powinien zaszczepić siebie i swoje dzieci - podkreślił GIS.

- Jeżeli chodzi o mój klip, zdaję sobie sprawę, że nie mogę porównywać się z Liroyem, który jest fachowcem jeśli chodzi o występy sceniczne, o rap, o produkcje muzyczne, ale jeśli chodzi o wiedzę na temat szczepień, konfrontacji się nie boję - zadeklarował Posobkiewicz.

Podkreślił, że wyszczepialność w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim, blisko stuprocentowym poziomie. - Na szczęście zdecydowana część społeczeństwa jest świadoma i szczepi swoje dzieci. Jeśli chodzi o wyszczepialność zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych, jest to znacznie powyżej 95 proc. - poinformował.

Jednak z roku na rok przybywa dzieci, których rodzice odmawiają szczepień. W 2011 r. nie zostało zaszczepionych około 3 tys. dzieci, w 2012 r. było już ich 5,3 tys., w 2013 r. - 7,2 tys., a w 2014 r. - 12,7 tys. Według wstępnych szacunków NIZP-PZH w 2015 r. nie zaszczepiono aż 16,7 tys. dzieci.

"Zaszczep, zaszczep swoje dzieci. Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne mogą dopaść również ciebie" - apeluje Gisu w swoim utworze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum