Radziwiłł: wobec lekarzy i pielęgniarek odwodzących od szczepień należy wyciągać konsekwencje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2017 20:26

Podejmujący decyzję o niezaszczepieniu swego dziecka narażają je na niebezpieczeństwo, ale też inne dzieci - powiedział w środę (14 czerwca) w Bydgoszczy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że wobec lekarzy i pielęgniarek odwodzących ludzi od szczepień należy wyciągać konsekwencje.

Radziwiłł: wobec lekarzy i pielęgniarek odwodzących od szczepień należy wyciągać konsekwencje
Zdaniem ministra Konstantego Radziwiłła z całą surowością należy wyciągać wszystkie możliwie konsekwencje wobec lekarzy i pielegniarek odwodzących ludzi od szczepień. Fot. Shutterstock

- Ci, którzy podejmują decyzję o niezaszczepieniu swego dziecka nie tylko narażają na niebezpieczeństwo swoje dziecko, ale także inne dzieci. To jest wielka odpowiedzialność, z której wszyscy decydujący się na taki krok muszą zdawać sobie sprawę -  mówił minister.

Zaznaczył: - Jeszcze większa odpowiedzialność - na to kładę największy nacisk - spada na profesjonalistów medycznych, którzy udzielają takich niemądrych, czy wręcz szkodliwych rad, odwodząc ludzi od szczepień. Myślę o lekarzach, pielęgniarkach. To jest zupełnie niedopuszczalne i w stosunku do tych osób z całą pewnością, z całą surowością należy wyciągać wszystkie możliwie konsekwencje, z pozbawianiem możliwości kontaktu z pacjentami włącznie.

Radziwiłł podkreślił, że szczepienia to jedno z największych osiągnięć cywilizacji, w której żyjemy.

- Jesteśmy w sytuacji, która powinna wzbudzić w nas wszystkich, politykach, dziennikarzach i wszystkich ludziach dobrej woli, którzy racjonalnie myślą, głęboką refleksję i poczucie odpowiedzialności.

Dodał: - Prawdę mówiąc większość z nas, gdyby nie szczepienia, prawdopodobnie nie miałby szans na życie. Tych chorób, przeciw którym się szczepimy jest coraz mniej, bo szczepienia są skuteczne. Pojawiły się takie osoby, które kompletnie sprzecznie z aktualną wiedzą medyczną, nieracjonalnie zaczęły poddawać w wątpliwość skuteczność, a szczególnie bezpieczeństwo szczepień - zaznaczył.

Minister zwrócił uwagę, że niewiele jest tak bezpiecznych preparatów używanych w medycynie, jak właśnie szczepionki: - Pamiętajmy, że historii szczepień zaszczepionych były miliardy osób, dziesiątkami miliardów czy jeszcze więcej pojedynczych dawek szczepień i liczba powikłań jest ciągle, powiedziałbym, liczona na palcach jednej ręki.

- W Polsce takich powikłań, które rzeczywiście się zdarzają na wiele milionów dawek szczepień podanych co roku, mamy kilkanaście do 20 ciężkich odczynów poszczepiennych. To są naprawdę wyjątkowe sytuacje, na które - mimo że się zdarzają - trzeba patrzeć w takich kategoriach. To jest zagrożenie mniejsze niż występujące wtedy, kiedy człowiek decyduje się na wyjście z domu na ulicę - zapewniał Radziwiłł.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że niewielka część dzieci nie może być szczepiona ze względów medycznych, a są to dzieci chore na ciężkie choroby, nieodporne na wiele chorób.

W środę (14 czerwca br.) w Inowrocławiu (Kujawsko-Pomorskie) rozpoczął się proces o ograniczenie praw rodzicielskich małżonkom, którzy nie wyrazili zgody na zaszczepienie dziecka w pierwszym dniu po porodzie, przeciwko gruźlicy i i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Według danych Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "Stop - NOP", występującego przeciwko obowiązkowym szczepieniom, w Polsce było już 10 takich procesów i wszystkie zakończyły się umorzeniami spraw.

Czytaj też: Ruszył proces o ograniczenie praw rodzicielskich za niezaszczepienie dziecka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum