Radziewicz Winnicki: chcemy rozszerzyć kalendarz szczepień

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2015 13:01

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zapewnił podczas obrad sejmowej komisji zdrowia, że dążeniem resortu jest dojście w kraju do kalendarza szczepień jaki obowiązuje w Europie Zachodniej i zwiększenie budżetu na ten cel nawet do 450 mln zł.

Radziewicz Winnicki: chcemy rozszerzyć kalendarz szczepień
Radziewicz Winnicki: chcemy zabezpieczyć finansowanie kalendarza szczepień. Fot. Shutterstock

Przeniesienie finansowania obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych z resortu zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgłosili go posłowie PO.

Resort zdrowia poparł projekt podczas jego pierwszego czytania (22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia). 

Igor Radziewicz-Winnicki ocenił, że nowe przepisy umożliwią w przyszłości układanie kalendarza szczepień w oparciu o racjonalne wytyczne i potrzeby wynikające z aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, a nie w oparciu o dostępność finansowania. 

- Przypominam, że kwota 200 mln zł, czy nawet 300 lub 450 mln, które jesteśmy sobie w stanie wyobrazić w perspektywie czasu - gdyby rocznie wszystkie 380 tys. urodzonych dzieci objąć pełnym kalendarzem szczepień, takim, jak w innych krajach Unii Europejskiej - to kwota absolutnie nieporównywalna z całością budżetu NFZ - powiedział.

Co więcej, z kwotą kosztów leczenia następstw chorób zakaźnych odległych i wczesnych, które są znane wszystkim od lat - zaznaczył.

Dodał, że NFZ jest najbardziej zainteresowany inwestycjami w zdrowie obywateli, które przeciwdziałają konieczności ponoszenia kosztów leczenia chorób zakaźnych i którym można zapobiec.

Wiceminister zwrócił uwagę, że zapisane zmiany pozwolą na rozszerzenie kalendarza o szczepienia, które - tak jak w przypadku infekcji HPV - pozwolą zwalczyć "w Polsce haniebnie wysokie wskaźniki zapadalności na raka szyjki macicy". Jak zaznaczył Radziewicz-Winnicki, w budżecie resortu brakuje środków na takie szczepienia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum