Rada Medyczna zmienia rekomendację dotyczącą szczepionki AstraZeneca

Autor: DK, PAP, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2021 10:25

Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.

Rada Medyczna zmienia rekomendację dotyczącą szczepionki AstraZeneca
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

"W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero" - podał w mediach społecznościowych.

Szef KPRM zaznaczył z kolei w Programie Trzecim Polskiego Radia, że ma to dwie poważne konsekwencje, jeżeli chodzi o Narodowy Program Szczepień. - Po pierwsze: wszyscy nauczyciele do 65. roku życia będą mogli się szczepić, więc od poniedziałku, kiedy rozpoczynamy kolejny etap zapisów dla nauczycieli, również te osoby, które do tej pory nie mogły się zapisywać na szczepienia będą mogły zapisać się - powiedział szef KPRM.

Pytany, czy starsi nauczyciele, którzy wolą inne szczepionki niż te od firmy AstraZeneca, będą mogli sobie wybrać producenta, Dworczyk odpowiedział, że "jeżeli ktoś nie zaszczepi się dzisiaj - będzie mógł czekać do momentu aż jego grupa wiekowa będzie szczepiona i wtedy będzie mógł wybrać sobie szczepionkę inną niż ta, którą w tej chwili są szczepieni nauczycieli".

Wcześniej, na początku lutego, Rada Medyczna rekomendowała, by szczepionka wektorowa AstraZeneca przeciw Covid-19 była podawana w Polsce osobom dorosłym w wieku od 18 do 60 lat. „Rada Medyczna zarekomendowała, aby w pierwszej kolejności tą szczepionka zostali zaszczepieni nauczyciele, w tym na początku nauczyciele klas 1-3 oraz wychowawcy w przedszkolach” - poinformowano wówczas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum