• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Obostrzenia nie dla zaszczepionych. Rada Medyczna apeluje do rządu o jasny przekaz

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP27 lipca 2021 08:45

Ten kto się zaszczepił, nie będzie podlegał restrykcjom w trakcie ewentualnych kolejnych fal pandemii. Taki przekaz powinien wyjść od rządu. To może zachęcić do szczepień - mówi prof. Magdalena Marczyńska.

Zaszczepieni nie powinni podlegać pandemicznym restrykcjom - wskazuje Rada Medyczna Fot. Shutterstock
  • Ten kto się zaszczepił, nie będzie podlegał restrykcjom w trakcie ewentualnych kolejnych fal pandemii. Taki przekaz powinien wyjść od rządu - mówi prof. Marczyńska
  • Jest pomysł dostarczenia jak największej liczby szczepionek do POZ, aby tam zdążyć zaszczepić jak najwięcej osób przed czwartą falą - zaznacza
  • Szczepienia powinny być obowiązkowe wśród medyków - wskazuje
  • Osoby, które miały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce, muszą wiedzieć, że mogą zgłaszać się na przyjęcie drugiej dawki innego preparatu - dodaje

W ocenie członkini Rady Medycznej przy premierze, zadaniem Rady jest mówić to jasno i wyraźnie, pokazując ewidentną korzyść.

Poniedziałkowe spotkanie z rządem dotyczyło głównie dalszego prowadzenia akcji szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia w POZ. To jeden z pomysłów na ratunek przed czwartą falą

- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można dotrzeć ze szczepionkami bliżej obywateli. Wśród pomysłów jest dostarczenie jak największej liczby szczepionek do POZ, aby tam zdążyć zaszczepić jak najwięcej osób przed czwartą falą - wskazywała prof. Marczyńska.

- Kolejny raz przekazaliśmy także, że naszym zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe wśród medyków. Rozmawialiśmy też o innych zawodach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z ludźmi, jak i włączeniu się pracodawców w wymaganie od pracowników poddania się szczepieniu. Aby jednak tzw. paszporty covidowe mogły być obowiązujące, stosowane w Polsce i aby ktoś mógł wymagać ich okazania, potrzebne są zmiany ustawowe. Na taką nowelizację przepisów liczymy - wskazała prof. Marczyńska.

Po ataku na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim Rada Medyczna oczekuje "mocniejszej reakcji"

Apelowano także o czytelny i jasny przekaz do osób, które miały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce, że mogą zgłaszać się na przyjęcie drugiej dawki innego preparatu. Ma to wpłynąć na zmniejszenie poziomu absencji w drugim terminie szczepień.

Eksperci wyrazili także swoje zdanie w sprawie reakcji władz państwowych na działania ruchów antyszczepionkowych takie, jak m.in. w Grodzisku Mazowieckim, gdzie doszło do ataku na punkt szczepień.

- Oczekujemy mocniejszej reakcji na agresję fizyczną wymierzoną w osoby działające dla wspólnego dobra w ramach programu szczepień. Nie wolno puszczać płazem takich zachowań, bo to tylko rozzuchwala napastników i powoduje, że czują się oni bezkarnie - dodała prof. Marczyńska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum