• PARTNER SERWISUpartner serwisu

RPO prosi o pomoc ministra zdrowia ws. skarg studentów. "Od zaszczepienia zależy udział w zajęciach"

Autor: JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia04 listopada 2021 11:06

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił się z prośbą o interwencję do ministra zdrowia. Tym razem sprawa dotyczy skarg związanych z niektórymi uczelniami medycznymi, na których uzależnia się uczestnictwo w obowiązkowych zajęciach od szczepienia.

Na niektórych uczelniach sprawdzane są szczepienia. Fot. Shutterstock
 • RPO zaniepokoiły doniesienia dotyczące niektórych uczelni medycznych, gdzie - w trosce o bezpieczeństwo kształcenia - od zaszczepienia uzależniony jest udział studentów w obowiązkowych zajęciach i praktykach
 • Weryfikacja szczepień oznacza ujawnienie danych dotyczących zdrowia przez samych studentów
 • Jak zaznacza RPO, takie działanie władz uczelnianych może doprowadzić do ograniczenia konstytucyjnego prawa do nauki
 • Skargi napłynęły m.in. z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego

Rzecznik zaniepokojony doniesieniami z niektórych uczelni

Jak zaznaczył RPO, otrzymał wiele skarg związanych z ograniczeniami możliwości odbywania zajęć klinicznych oraz praktyk w szpitalach albo jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Jednakże, jak zauważył Rzecznik, niektóre uczelnie wręcz uzależniają możliwość uczestnictwa w zajęciach/praktykach od zaszczepienia studenta przeciwko COVID-19.

- Weryfikują to samodzielnie lub przy wsparciu administracyjnym uczelni - a z tym wiąże się konieczność ujawnienia przez studentów ich danych osobowych dotyczących zdrowia - czytamy.

Jakich placówek dotyczyły skargi?

 • Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego;
 • Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie;
 • Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
 • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie;
 • Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie;
 • Uniwersytetu Rzeszowskiego;
 • Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

To nie wszystkie uczelnie, bowiem w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomniane ograniczenia mają dotyczyć udziału we wszystkich zajęciach, również tych organizowanych przez uczelnię.

RPO dodał również, że np. władze Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu "podjęły skuteczne działania w celu zniesienia nałożonych przez jednostki zewnętrzne względem uczelni obostrzeń dotyczących osób uprawnionych do zajęć i praktyk".

Czytaj: RPO o przywilejach dla zaszczepionych. Powołuje się przy tym na Konstytucję

RPO prosi o inicjatywę ustawodawczą

Zdaniem RPO, ograniczenia dla osób niezaszczepionych mają wynikać z troski o m.in. zdrowie oraz życie studentów. Jednak, jak zaznacza Rzecznik, takie działanie władz uczelnianych bezpodstawnie ogranicza konstytutywne prawo do nauki.

- Przyjmowane rozwiązania mogą bezpodstawnie ograniczać  konstytucyjnie chronione prawa, tj. prawa do nauki, w zakresie w jakim dochodzi do uzależnienia udziału w części obowiązkowych zajęć od poddania się szczepieniu, a także prawa do ochrony prywatności, w sytuacji gdy uczelnia lub jednostka, w której odbywają się zajęcia kliniczne czy praktyki przetwarza dane studentów dotyczące zdrowia - przypomina Rzecznik.

Dodatkowo RPO zaznacza, że ograniczenie nie powinno dotyczyć dostępu do szkolnictwa wyższego:

 • osób zaszczepionych;
 • osób, które nie mogą poddać się szczepieniu z uwagi na trwałe albo czasowe przeciwwskazania zdrowotne;
 • osób posiadających przeciwciała;
 • tych, którzy mają aktualny negatywny wynik testu.

Jeszcze w sierpniu tego roku RPO napisał do MEiN o rozważenie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstaw prawnych do działań zapobiegawczych.

- W odpowiedzi wskazano, że "aktualnie uczelnie nie mają podstaw weryfikacji, czy studenci uczestniczący w zajęciach oraz osoby zamieszkujące domy studenckie, a także inni członkowie wspólnoty danej uczelni, są zaszczepieni. Również nie ma możliwości wprowadzania ograniczeń dotyczących udziału w zajęciach dla członków społeczności akademickiej, którzy w wyniku własnej decyzji nie zaszczepili się" - podano.

W związku z tym, Rzecznik zwraca się do ministra zdrowia o podjęcie odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej.

Czytaj: Od 1 listopada ważna zmiana w komunikatach o pandemii. Apelował o nią RPO

Grzywna za nieprzestrzeganie kwarantanny. Sąd Najwyższy uchylił wyrok po kasacji RPO

Studenci skarżą się na molestowanie. Komisja zaleca: bez dekoltów, krótkich spódniczek i zakryte tatuaże

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum