Punkty szczepień zamówiły w RARS szczepionki przeciwko wariantowi omikron. To ponad 540 tys. dawek

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 września 2022 14:36

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy ponad 540 tys. dawek szczepionki omikron BA.1. do punktów szczepień.

Punkty szczepień zamówiły w RARS szczepionki przeciwko wariantowi omikron. To ponad 540 tys. dawek
Do punktów szczepień trafi ponad 540 tysięcy dawek szczepionek omikron BA.1. Fot. AdobeStock

 

Druga dawka przypominająca dostępna

Od piątku na szczepienie drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster (dawkę przypominającą).

- Punkty szczepień zamówiły w RARS już ponad 540 tys. dawek szczepionki omikron BA.1. Jednocześnie wskazały 456 tys. wolnych terminów na szczepienie. Na drugą dawkę przypominającą zarejestrowało się ponad 40 tys. osób, z których zaszczepiło się ok. 2 tys. - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

Zasady dotycząc szczepień przypominających

Szczepienie drugą dawką przypominającą można wykonać, jeśli od przyjęcia poprzedniej dawki minęły trzy miesiące.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "nadal szczepienie podstawowe jest wykonywane wersją podstawową szczepienia, natomiast dawka pierwsza przypominająca w miarę dostępności już nowym preparatem, a drugą dawką przypominającą będziemy szczepić tylko i wyłącznie w wersji BA.1, a jak dojdzie wersja preparatu w kierunku BA.4 i BA.5, to wtedy będziemy wykorzystywali tę wersję".

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował 6 września, że badania wykazały, że nowe, tzw. adaptowane szczepionki, zapewniają większą liczbę przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum